Niewinny SPAM, który może Cię drogo kosztować. 5 najważniejszych zasad postępowania z niechcianymi wiadomościami

Mateusz Nowak
02.01.2017

Nie ma na świecie posiadacza skrzynki e-mailowej, który nie dostałby choć raz wiadomości typu SPAM. Z pozoru niegroźne maile, najczęściej o charakterze reklamowym, mogą jednak stanowić poważne zagrożenie dla komputera, a tym samym dla Twoich danych. W SPAM-ie coraz częściej kryją się groźne załączniki czy linki. Takie wiadomości wykorzystują też przestępcy chcący wykraść dane osobowe swoich ofiar czy po prostu ich pieniądze. Dlatego warto znać podstawowe zasady postępowania ze SPAM-em. Jest ich 5.

  1. Nigdy nie odpowiadaj na wiadomość, która trafiła do SPAM-u – a przynajmniej nie rób tego automatycznie. Oczywiście może się zdarzyć, że filtry skrzynki uznają jakąś wartościową wiadomość za SPAM, dlatego warto przeglądać jego zawartość i reagować, jeśli dojdzie do takiej sytuacji. Wówczas po prostu dodaj bezpieczny adres do białej księgi. W każdym razie na czysty SPAM nie należy odpowiadać. Bez względu na to, jak bardzo atrakcyjnie prezentuje się treść wiadomości.
  2. Nie klikaj w „Nie chcę otrzymywać takich wiadomości” - komunikat może też brzmieć np. „Proszę o usunięcie mojego adresu z listy mailingowej”. Jeśli mail pochodzi z nieznanego Ci adresu i wiesz, że nigdy nie kupiłeś niczego w rzekomym sklepie, to od razu usuń taką wiadomość i nie klikaj w linki kryjące się pod wspomnianymi komunikatami. To może być próba wykradzenia Twoich danych lub zainfekowania komputera.
  3. Absolutnie nie pobieraj załączników – wiadomości trafiające do SPAM-u często zawierają jakieś załączniki – np. rzekome listy przewozowe firm kurierskich. Nigdy nie pobieraj takich plików na dysk komputera. Jedynym dopuszczalnym rozwiązaniem jest pobranie załącznika do tzw. piaskownicy, czyli wyizolowanej przez program antywirusowy przestrzeni dyskowej.
  4. Załóż sobie porządną skrzynkę – porządną, czyli taką, która ma bardzo skuteczne filtry antyspamowe. Do grona takich narzędzi na pewno można zaliczyć usługę Gmail. Względne bezpieczeństwo zapewniają też serwery biznesowe. Bez względu na to, gdzie posiadasz skrzynkę, musisz mieć dobry program antywirusowy, który ma wbudowany moduł skanowania poczty i blokowania potencjalnie niebezpiecznych wiadomości.
  5. Miej adres na specjalne okazje – dla własnego bezpieczeństwa staraj się nie udostępniać swojego głównego adresu e-mail w różnych serwisach internetowych. Szczególnie dotyczy to adresu służbowego. Lepiej jest mieć adres lub kilka adresów przeznaczonych do tego, aby podawać je w różnych sklepach internetowych czy na blogach. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko, że Twój główny adres będzie bombardowany przez SPAM.

Niewinnego SPAM-u naprawdę lepiej nie bagatelizować. Uświadom sobie zagrożenie, jakie może nieść ze sobą odbieranie niechcianych e-maili, a przede wszystkim pobieranie dołączonych do nich załączników. To kwestia bezpieczeństwa twoich danych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie