Panda Free Antivirus – skuteczny miś

Marek Szydełko
11.07.2016

Panda Free Antivirus jest następcą bardzo popularnego Panda Cloud Antivirus, który należał do czołówki pod względem liczby pobrań. Czy nowa wersja powtórzy ten sukces? Ma ku temu podstawy, bo to nadal naprawdę dobry program zapewniający podstawową ochronę komputera przed wszelkim złośliwym oprogramowaniem, które tylko czyha na nas w sieci.

Za darmo – to duży plus

Panda Free Antivirus jest programem na licencji freeware, a co ważne można go w ten sposób używać także na urządzeniach firmowych. Nic więc dziwnego, że antywirus cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników biznesowych. Oczywiście program nie daje tak szerokich możliwości jak jego płatna wersja Pro, ale do podstawowych zastosowań powinien w zupełności wystarczyć.

Podobnie jak poprzednik Panda Free Antivirus wykorzystuje technologię chmury obliczeniowej. Oznacza to, że wszelkie operacje wykonywane przez program odbywają się na zewnętrznych serwerach producenta. Ma to swoje duże plusy. Po pierwsze: antywirus nie obciąża systemu. Po drugie: uzyskujemy dostęp do błyskawicznych aktualizacji. Po trzecie: skanery producenta okazują się być bardzo skuteczne w wykrywaniu nawet najnowszych i jeszcze niezarejestrowanych zagrożeń.

Zaawansowane narzędzia antywirusowe

Program umożliwia skanowanie komputera w trybie ciągłym (praca w tle), wymuszone rozpoczęcie skanowania całego systemu lub wybranych obszarów, a także blokowanie potencjalnych zagrożeń podczas korzystania z sieci. Mimo, iż mamy do czynienia z darmowym narzędziem, to nie możemy narzekać na jego funkcjonalność. Panda oferuje m.in. analizę behawioralną zagrożeń, analizę archiwów oraz blokuje podejrzane pliki do czasu, aż nie uzyska informacji zwrotnej z chmury obliczeniowej. Dzięki temu szkodliwe oprogramowanie nie zdąży zainfekować komputera.

Na pewno warto pochwalić bardzo przejrzysty i miły dla oka interfejs oraz nikły wpływ programu na stabilność pracy systemu. Użytkownik w ogóle nie wie, że antywirus robi swoje. To właśnie największy atut programów opartych na chmurze obliczeniowej.

Przydatnym narzędziem bez wątpienia jest moduł kwarantanny (przenoszenia podejrzanych plików i ich odseparowania z systemu do czasu przeskanowania), który wcale nie jest oczywistością w przypadku wielu darmowych antywirusów. Wspomnijmy jeszcze o opcji skanowania zewnętrznych nośników oraz świetnym rozwiązaniu, jakim jest możliwość tworzenia ratunkowej kopii plików na nośniku podłączonym do gniazda USB. Wszystkie procesy można dowolnie konfigurować z poziomu panelu sterowania, jednocześnie obserwując analizy dokonane przez skanujący komputer program.

Panda Free Antivirus jest naprawdę ciekawym programem, wyróżniającym się na tle innych darmowych narzędzi. Większość użytkowników nie będzie widziała potrzeby zakupu wersji Pro. Program można pobrać bezpośrednio ze strony producenta.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.