TOP 5 darmowych antywirusów na Androida

Mateusz Nowak
31.03.2016

Przytłaczająca większość smartfonów sprzedawanych na polskim rynku, to urządzenia zarządzane przez system operacyjny Android. Nic więc dziwnego, że na popularnego „Andka” powstaje też najwięcej przeróżnych aplikacji. Wśród nich koniecznie trzeba zwrócić uwagę na programy antywirusowe. Nie wiecie, jaki darmowy antywirus na Androida wybrać? Oto nasze subiektywne zestawienie 5 najlepszych propozycji.

  1. Avast! Mobile Antivirus & Security – klasyk klasyków, zdecydowanie jeden z najpopularniejszych programów antywirusowych na świecie, który doczekał się swojej wersji mobilnej. Każdy, kto miał styczność z Avastem na desktopie od razu odnajdzie się w obsłudze programu na smartfonie czy tablecie z Androidem. Ogromną zaletą jest świetna polska wersja językowa. Interfejs nie zachwyca, ale nie o to przecież tutaj chodzi. Program nieznacznie obciąża system, dzięki czemu smartfon prawie wcale nie zwalnia. Do tego dodajmy często uaktualnianą bazę sygnatur wirusów, a zyskamy naprawdę bardzo dobre narzędzie do ochrony urządzenia.
  2. Kaspersky Internet Security – zasłużona firma wypuściła na rynek darmową wersję swojego hitu na urządzenia mobilne. Kaspersky to Kaspersky. Jest bardzo czuły na wszelkie podejrzane aplikacje i pliki pobierane na urządzenie, co czasami może drażnić, ale w końcu chodzi tu o bezpieczeństwo. Pochwalić trzeba świetny, bardzo przyjemny dla oka i łatwy w obsłudze interfejs. Niestety, program zauważalnie obciąża system i czasami nachalnie próbuje namówić do wykupienia „pełnej ochrony przed wirusami”.
  3. Sophos Free Antivirus and Security – przez wielu uznawany za absolutnie najlepszy program na urządzenia mobilne. Trudno się z tym nie zgodzić. Sophos przede wszystkim niesamowicie skutecznie wychwytuje wszelkie podejrzane oprogramowanie, na co wpływ ma na pewno regularnie i błyskawicznie aktualizowana baza sygnatur wirusów. Interfejs nie zachwyca, przeszkadzać może też fakt, że nie ma polskiej wersji językowej.
  4. AVG Antivirus Free – kolejny program znany z desktopu, który zdobył sobie olbrzymią popularność w świecie mobile. AVG to rzetelny antywirus o bardzo bogatej bazie sygnatur wirusów, fajnym interfejsie i z polską wersją językową. Bardzo podoba nam się, że posiada funkcję zarządzania procesami oraz prawie nieodczuwalnie obciąża system Android. To taki kowal w świecie artystów – solidny, bez fajerwerków, ale w zupełności wystarczający w większości sytuacji.
  5. Clean Master – to nie jest typowy program antywirusowy, ale umieściliśmy go w naszym zestawieniu, bo jest to świetne narzędzie do okresowego skanowania systemu. Z tej roli wywiązuje się praktycznie bez zarzutu. Jeśli zatem nie chcesz obciążać Androida pracującym w tle antywirusem, ale masz dość konsekwencji, aby regularnie przeprowadzać skanowanie w celu wykrycia zagrożeń, to Clean Master będzie dla Ciebie optymalnym wyborem.

Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że żaden antywirus nie zapewnia pełnej ochrony przed zagrożeniami i kluczowy jest jednak rozsądek użytkownika. Kierując się prostymi zasadami bezpieczeństwa i korzystając z jednego z polecanych przez nas programów można jednak w mobilnym świecie funkcjonować bez większego stresu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie