USB Thief – co to takiego? Jak się przed tym zabezpieczyć

Jerzy Biernacki
06.02.2017

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie czają się w odmętach Internetu, dlatego profilaktycznie odłączają swoje komputery od sieci poza godzinami pracy. Okazuje się jednak, że nie zawsze to wystarczy. Twórcy złośliwego oprogramowania są bardzo sprytni, czego najlepszym dowodem jest pojawienie się USB Thief. Co to właściwie jest? Komu zagraża? Wreszcie – jak się przed tym zabezpieczyć?

Czym jest USB Thief?

USB Thief to robocza nazwa trojana, który przenosi się na komputery za pośrednictwem zewnętrznych nośników pamięci. Rozpoznaje, kiedy taki nośnik jest podpięty do portu USB, a następnie kamufluje się w postaci wtyczki lub biblioteki popularnych aplikacji.

Ważne

Największym problemem jest to, że wykrycie złośnika jest praktycznie niemożliwe – nie radzi sobie z tym żaden program antywirusowy.

Po podpięciu nośnika do kolejnego komputera trojan się uaktywnia i uruchamia w tle. W ten sposób zbiera dane o użytkowniku, kradnie hasła i inne poufne informacje, a następnie przekazuje je złodziejowi.

Jak się przed tym zabezpieczyć?

Ponieważ trojana nie wykrywają standardowe programy antywirusowe, pozostaje zdanie się na zdrowy rozsądek i dmuchanie na zimne. Nie ma oczywiście fizycznej możliwości, aby całkowicie zrezygnować z używania zewnętrznych nośników danych. Można jednak znacznie ograniczyć ryzyko infekcji. Jak? Oto 3 najważniejsze zasady:

  1. Nie pozwalaj nikomu podłączać do Twojego komputera jakichkolwiek nośników zewnętrznych. Sam zainwestuj w jeden porządny nośnik i regularnie skanuj go w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania. Szczególnie uważaj na darmowe pendrivy, które są rozdawane podczas różnych akcji promocyjnych. Nigdy nie wiesz, co właściwie się na takich urządzeniach znajduje.
  2. Wyłącz opcję automatycznego uruchamiania nośnika po podpięciu go do złącza USB. Chodzi dokładnie o wyłączenie funkcji Autorun. Możesz to zrobić z poziomu Windowsa. Lepiej jest ręcznie uruchamiać nośnik.
  3. Chroń swoje dane przed kradzieżą lub zniszczeniem. Obowiązkowo wykonuj minimum comiesięczny backup danych, szyfruj je i dodatkowo przechowuj w dobrej chmurze lub na profesjonalnym serwerze. Dzięki temu nawet w sytuacji zainfekowania komputera, będziesz mieć możliwość odzyskania danych.

USB Thief to bardzo złośliwe oprogramowanie, które stanowi poważne zagrożenie dla użytkowników. Wyraźnie powstało ono z myślą o atakowaniu komputerów, które są z premedytacją odłączane do sieci – najczęściej z powodu tego, aby chronić cenne dane.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie