Uwaga na dezinformację w Internecie! Jak nie dać się wciągnąć w grę „ruskich trolli”?

Mariusz Siwko
09.05.2022

Od momentu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w Polsce obowiązuje alert bezpieczeństwa cybernetycznego. Chodzi nie tylko o wysokie ryzyko przestępczych ataków na polskie strony internetowe, ale także o zmasowaną działalność tzw. „ruskich trolli”, czyli wyspecjalizowanych grup opłacanych przez Rosjan, siejących dezinformację w Internecie. Jak się im nie dać? Oto najważniejsze zasady.

Nie reaguj na kłamliwe posty

Oczywiście dziś bardzo trudno jest ustalić, co jest prawdą a co nie, dlatego profilaktycznie radzimy w ogóle nie reagować na posty, których treść jest mocno kontrowersyjna, stanowi typowe wkładanie kija w mrowisko i może wywołać burzę w komentarzach. Na tym właśnie zależy trollom – aby poróżnić społeczeństwo, prowadzić do podziałów, również w Internecie. Po prostu ignoruj takie treści, zgodnie z hasłem: „nie karmić trolla!”

Zawsze dwa razy się zastanów zanim coś udostępnisz

Udostępniając np. na Facebooku kontrowersyjne lub wprost kłamliwe treści sam wspierasz działania trolli – tylko robisz to za darmo. Nie twierdzimy oczywiście, że nie należy być krytycznym w stosunku do informacji przekazywanych przez mainstreamowe media, natomiast zawsze warto kilkakrotnie się zastanowić, czy udostępniając dany post nie spowodujesz, że wywiąże się niepotrzebna pyskówka w komentarzach, czy kogoś nie ośmieszysz, nie obrazisz, nie przyczynisz się do szkalowania jego wizerunku etc.

Weryfikuj fakty

W zalewie kłamliwych informacji, czyli tzw. fake newsów, bardzo ważna jest umiejętność weryfikowania wszelkich twierdzeń – a już zwłaszcza tych, które planujesz udostępnić na zewnątrz. Poświęć kilka chwil na sprawdzenie w wiarygodnych źródłach, czy to, co pisz ktoś na forum, jest rzeczywiście prawdą, mogło mieć miejsce, czy nie stanowi elementu siania dezinformacji.

Sprawdzaj konta, z których pochodzą posty

Nie jest to nic trudnego, a naprawdę ułatwia demaskowanie trolli. Jeśli Twoją uwagę przyciągnął jakiś post o kontrowersyjnej treści, to sprawdź podstawowe informacje na temat konta jego autora. Czy nie powstało ono przed chwilą, czy w miniaturce nie znajduje się zdjęcie ze stocków, czy z tego samego konta nie były wcześniej wysyłane posty np. obraźliwe, kłamliwe etc.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.