Uwaga na wirusy rozsyłane przez Facebooka! Jak się chronić przed atakiem?

Mateusz Nowak
31.01.2017

Facebook to najpopularniejszy na świecie portal społecznościowy. Korzystają z niego setki milionów ludzi, w tym co najmniej kilkanaście milionów Polaków. Było kwestią czasu, gdy cyberprzestępcy spróbują to wykorzystać. Nieodpowiedzialne korzystanie z Facebooka może być przyczyną utraty danych lub zaszyfrowania komputera. Niebezpieczeństwo jest naprawdę realne.

Jak cyberprzestępcy wykorzystują Facebook do ataku?

Wirusy krążą przede wszystkim w wiadomościach prywatnych rozsyłanych do użytkowników portalu. Na pierwszy rzut oka taka wiadomość wygląda niewinnie. Może to być np. zaproszenie do grona znajomych czy prośba o nawiązanie kontaktu z „długo niewidzianym znajomym”. Wiadomość zwykle zawiera link lub załącznik do pobrania, w którym kryje się złośliwe oprogramowanie.

Pamiętaj!

Przestępcy potrafią przejąć konta innych i podać się np. za osobę, którą znasz.

Inną metodą zainfekowania komputera jest dodanie automatycznie instalującej się wtyczki do wiadomości prywatnej. Wówczas wystarczy, że klikniesz w taką wiadomość, a program od razu zagnieździ się w formie rozszerzenia do przeglądarki i przejmie nad nią kontrolę.

Jak się przed tym chronić?

Nie ma lepszego sposobu niż kierowanie się zdrowym rozsądkiem. Trzeba sobie zdać sprawę z zagrożenia i korzystać z Facebooka z głową. Pamiętaj, że przestępcy są bardzo perfidni i potrafią zaatakować w sposób, którego się nie spodziewasz.

Najważniejsza zasada brzmi: nigdy nie klikaj w żadne linki, które są dołączone do wiadomości prywatnej. Nie pobieraj także żadnych załączników. Jeśli wiadomość rzekomo pochodzi od osoby, którą znasz, skontaktuj się z nią i zapytaj, czy to na pewno ona. Poproś też o wyjaśnienie, co znajduje się w załączniku lub pod linkiem.

Jeśli już kliknąłeś w link i przeszedłeś na jakąś stronę, która wymaga ściągnięcia jakiejś wtyczki, nie zgadzaj się na to i jak najszybciej opuść witrynę. Wykaż się także obywatelską postawą i poinformuj administrację Facebooka o podejrzanej wiadomości, która trafiła do Twojej skrzynki.

Gdy już doszło do ataku

Zacznij od wyczyszczenia przeglądarki i usunięcia z niej wszelkich rozszerzeń. Sprawdź też, czy na dysku nie zainstalowały się jakieś dziwne wtyczki. Niezbędne będzie przeskanowanie systemu dobrym programem antywirusowym, który wykrywa także oprogramowanie ransomware.

Na koniec pozmieniaj swoje hasła do wszystkich kont. Ostrożności nigdy za wiele, szczególnie w dzisiejszych czasach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie