Wyciek haseł? Nie ignoruj takiej informacji!

Marek Szydełko
29.01.2018

Coraz częściej docierają do nas informacje o kolejnych wyciekach haseł do usług internetowych. Zwykle chodzi o skrzynki e-mail, bankowość elektroniczną, portale społecznościowe oraz oprogramowanie typu peer-to-peer. Im bardziej spektakularny wyciek, tym większa wrzawa w mediach. Niestety, wiele osób kompletnie bagatelizuje te komunikaty i nawet nie zadaje sobie trudy, by ustalić, czy także nie znaleźli się na celowniku hakerów. Co należy zatem zrobić w takiej sytuacji? Podpowiadamy.

Sprawdź, czy nie korzystasz z zaatakowanej usługi

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, jest zapoznanie się z listą celów hakerów. Przeczytaj ją uważnie i nie zadowalaj się faktem, że nie ma niej np. Twojego dostawcy poczty elektronicznej. Pamiętaj, że atak mógł zostać wycelowany w usługi, z których korzystasz okazjonalnie lub wcale.

Na przykład: jeśli kiedyś założyłeś konto na Facebooku, a portal został zaatakowany i wykradziono z niego hasła, to haker mógł zyskać także Twój adres e-mail i wiele innych danych.

Zmień hasła

Dla własnego bezpieczeństwa i świętego spokoju zmień hasła do wszystkich usług, z których korzystasz na co dzień, a także z tych, które mogą zawierać jakiekolwiek cenne informacje na Twój temat (adresy e-mail, numery kont, adres zamieszkania etc.). Być może zajmie to trochę czasu, ale uwierz, że warto się poświęcić.

Pamiętaj

Dobrą praktyką jest zmiana haseł raz w miesiącu – to znacznie ogranicza ryzyko włamania.

Zwróć również uwagę na siłę swoich haseł. Trudno to zrozumieć, ale nadal najpopularniejszym hasłem na świecie jest „123456” i jego wariacje. Twoje hasła muszą się składać z małych i wielkich liter, cyfr, a najlepiej także znaków specjalnych. Postaraj się stworzyć hasła minimum 10-12 znakowe.

Sprawdź ewentualne szkody

Nie zaszkodzi przekonać się, czy atak hakerski nie spowodował jakichś szkód. Zacznij od sprawdzenia konta bankowego – jeśli zauważysz dziwne, nieautoryzowane przez Ciebie operacje, jak najszybciej skontaktuj się z bankiem i wyjaśnij tę sprawę. Sprawdź też, czy z Twojego konta na Facebooku (lub innym portalu społecznościowym) nie były wysyłane podejrzane wpisy oraz zaproszenia. Mogły one zawierać złośliwy link!

Podsumowując. Nigdy nie bagatelizuj informacji o wycieku haseł do logowania. Zawsze w takiej sytuacji sprawdź, czy Twoje konta nie są zagrożone. Zmień też wszystkie hasła, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.