10 program do montowania filmów [Jesień 2023 roku]

Andrzej Winnicki
30.08.2023

Jeśli wiesz, jak działa przemysł filmowy, lubisz analizować filmy, ale nie wiesz, gdzie zastosować te talenty, spróbuj nagrywać filmiki na YouTube. Można w nim publikować recenzje i albo zacząć swój blog.

Aby tworzyć filmy na YouTube, prowadzić własnego bloga lub spróbować swoich sił w montażu i tworzeniu pełnoprawnych filmów, musisz wybrać program do edycji wideo. W artykule przyjrzymy się 10 programom i przeanalizujemy ich zalety.

1.Movavi Video Editor

Jest to program do montowania filmów, który jest odpowiedni dla początkujących, którzy nie planują profesjonalnego montażu.

Firma programistyczna zapewnia cotygodniowy bezpłatny okres próbny – to wystarczy, aby stworzyć jeden film na swoje potrzeby. Jeśli jednak chcesz nadal korzystać z programu lub uzyskać szerszy zakres funkcji edycji wideo, musisz kupić pełną wersję.. Program jest dostępny dla systemów Windows 7, 8, 10 i Mac OS.

Movavi Video Editor to edytor wideo, który umożliwia wycinanie klatek, pracę z wieloma ścieżkami wideo i audio, korzystanie z gotowych przejść i efektów oraz dodawanie tekstu. To wystarczy, aby na przykład zrobić wideo na osobisty blog.

Twórcy pozycjonują program jako rozwiązanie dla blogerów: oficjalny kanał YouTube⁠⁠ mówi, jak zrobić ciekawy wygaszacz ekranu lub efekt do filmu. Wiele gotowych efektów w programie zostało specjalnie zaprojektowanych, aby uprościć pracę twórców treści: na przykład jednym kliknięciem można przyciąć materiał do mediów społecznościowych lub włączyć tryb „Obraz w obrazie”, w którym wideo z twarzą blogera zostanie automatycznie przeniesione do rogu ekranu.

Kolejnym plusem tego programu do nagrywania filmów jest dostępność. Interfejs programu jest bardzo prosty: obszar roboczy składa się tylko z osi czasu, okna podglądu i panelu z efektami. Brak dodatkowych okien ze znacznikami, metadanymi i innymi elementami, które mogą zdezorientować początkującego.

Movavi Video Editor

2.Shotcut

Sotcut to darmowy edytor wideo typu open source z podstawowymi funkcjami edycji oraz wstępnie ustawionymi filtrami i efektami. Co więcej, jest całkowicie darmowy bez płatnej wersji, co oznacza, że ​​możesz korzystać ze wszystkich funkcji za darmo. Skutkuje to jednak również brakiem dodatkowych efektów dla profesjonalnego montażu.

Dzięki Shotcut możesz kolażować filmy, edytować je za pomocą dość szerokiej gamy konfigurowalnych filtrów (audio i wideo), dostosowywać jakość sekwencji wideo i audio, zmieniać głośność i wybierać żądaną częstotliwość próbkowania.

Jednocześnie Shotcut oferuje wiele podstawowych narzędzi i efektów, które mogą przydać się amatorskiej edycji. Ponadto program obsługuje dużą liczbę formatów. Program jest dostępny dla systemów Windows, Linux i Mac OS X.

Interfejs Shotcut nie jest prosty. Ale możesz dostosować go do swoich potrzeb, pozostawiając w oknie tylko niezbędne narzędzia. Edytor działa szybko nawet na słabych komputerach. Ponadto Shotcut ma przenośne wersje dla systemów Windows i Linux, z których można korzystać bez instalacji.

3.DaVinci Resolve

Ten program jest odpowiedni dla użytkowników, którzy potrzebują flagowych narzędzi do korekcji kolorów oraz tych, którzy nie chcą wychodzić z jednego programu podczas pracy nad wideo.

Dostępna jest darmowa wersja z ograniczeniami lub można kupić subskrypcję. Program jest dostępny dla systemów Windows, Mac OS, Linux.

DaVinci Resolve konkuruje na równych warunkach z liderami rynku – głównie dzięki kilku funkcjom. DaVinci można kupić raz na zawsze.

DaVinci Resolve to nie tylko program, ale grupa narzędzi z klasyczną „tabelą” osi czasu, program do obróbki dźwięku, efektów i korekcji kolorów. Możesz stworzyć projekt od podstaw bez uciekania się do rozwiązań firm trzecich, takich jak Adobe, gdzie musisz włączyć Audition, aby pracować z dźwiękiem, a tworzenie złożonej grafiki nie obejdzie się bez After Effects.

Korekcja kolorów w DaVinci Resolve jest uważana za najbardziej zaawansowaną w branży. Nie jest to zaskakujące: program był pierwotnie przeznaczony tylko do wycinania kolorów i dopiero wtedy uzyskał funkcje do pełnoprawnej edycji.

4.Lightworks

Lightworks to elastyczny program do edycji wideo, który zyskał dobrą pozycję dzięki spójnej strukturze projektu. Program jest dostępny dla systemów Windows, Mac OS, Linux.

Przestrzeń roboczą można w dużym stopniu dostosować do własnych potrzeb i chociaż interfejs użytkownika może początkowo wydawać się przestarzały, nie powinno to stanowić większego problemu dla osób z doświadczeniem w edycji wideo.

Lightworks to niezawodne oprogramowanie typu „wszystko w jednym”, a dostępna jest również bezpłatna wersja, dzięki której użytkownicy mogą dowiedzieć się, w co się pakują.

Program rozprzestrzenił się szeroko ze względu na jego zastosowanie w przemyśle filmowym. Montowano w nim takie filmy jak Krzyk, Aviator, 28 dni później, Wilk z Wall Street i inne arcydzieła. Program do obróbki filmów zapewnia dostęp do biblioteki stockowych materiałów muzycznych i wideo, szerokich funkcji do stosowania efektów specjalnych i korekcji kolorów.

Lightworks

5. VSDC

VSDC to darmowy nieliniowy edytor wideo dla systemu Windows. „Nieliniowy” oznacza, że ​​można łączyć pliki wideo i obrazy w dowolnej kolejności. Technologia ta pozwala na tworzenie filmów na profesjonalnym poziomie i służy do osiągania większości popularnych efektów. Jeśli nigdy wcześniej nie słyszałeś o nieliniowej edycji i nadal nie rozumiesz, o co w tym wszystkim chodzi, wyobraź sobie moc Photoshopa zastosowaną nie do statycznego obrazu, ale do wideo. W ten sam sposób możesz pracować z warstwami, umieszczać wiele obiektów w jednej ramce, nakładać wizualną warstwę jednego obiektu na drugi, mieszać kolory i fragmenty za pomocą ustawień przezroczystości i wiele więcej.

Darmowa wersja programu z ograniczonymi funkcjami. Odpowiedni dla platformy Windows powyżej XP.

Program pozwala na nieliniową edycję wideo, co daje szerokie możliwości wcielenia pomysłów. Możesz podzielić ekran, aby porównać różne filmy, wstawić dodatkowy mem do obrazu, nakładać warstwy, kontrolować wygląd tekstu i ikon. Bogaty zestaw narzędzi w darmowej wersji pozwala na edycję wideo w wysokiej jakości.

6.Icecream Video Editor

Do edycji wideo potrzebny jest program – edytor wideo, który ma wbudowane możliwości pracy z plikami wideo. Zwróć uwagę na prosty darmowy program Icecream Video Editor. Program jest wydany dla systemów Windows 10, 11.

Icecream Video Editor to darmowy program do edycji wideo, które pozwala tworzyć nowe wideo lub edytować istniejące. W utworzonym klipie wideo możesz użyć wideo i zdjęć, dodać tekst, efekty i filtry.

Icecream Video Editor ma następujące funkcje:

  • Oś czasu – wstaw wideo i zdjęcia na jedną oś czasu.
  • Przejścia – dodaj przejścia między scenami w klipie wideo.
  • Efekty wideo – użyj rozmycia, kroniki filmowej i innych efektów.
  • Przytnij wideo – usuń niepotrzebne fragmenty z wideo.
  • Wstawianie dźwięku do klipu wideo – dodanie ścieżki dźwiękowej: muzyki lub głosu do wideo.
  • Tekst – dodaj animowany tekst do klipu wideo.
  • Zmień prędkość – zwolnij lub przyspiesz wideo.
  • Wybierz jakość wideo – wybierz jakość wyjściowego pliku wideo.
  • Obróć i przerzuć – używa funkcji przerzucania i obracania wideo.
  • Przesyłaj filmy do YouTube, Dropbox, Google Drive.

Podczas instalacji programu zwróć uwagę na okno z prośbą o zainstalowanie dodatkowego oprogramowania na komputerze. Odznacz pola obok odpowiednich elementów, aby nie instalować niepotrzebnych programów na komputerze.

7.Final Cut Pro

Ten program do montowania filmów jest odpowiedni dla użytkowników urządzeń Apple.

Program jest płatny.

Ze wszystkich profesjonalnych programów Final Cut Pro ma najłatwiejszy w obsłudze wygląd: okno podglądu i oś czasu zajmują większą część ekranu. W tak prostym interfejsie początkującym łatwo będzie zrozumieć podstawy edycji.

Pod względem funkcjonalności Final Cut Pro nie ustępuje konkurencji. Ma zestaw wszystkich zwykłych efektów. Główne różnice to przyjemne drobiazgi: na przykład bardzo wygodnie jest wybrać fragmenty wideo i przeciągnąć je na oś czasu. A stabilizacja wideo nie musi być stosowana do każdego klipu jako osobny efekt — jest to ustawienie domyślne.

8.HitFilm

Hitfilm to oprogramowanie, które w unikalny sposób łączy w sobie możliwości kompozytora i edytora cyfrowej informacji audiowizualnej. Podobnie jak w przypadku innych edytorów wideo, głównym zadaniem Hitfilm jest cięcie, rekompozycja i sklejanie materiału, kompresja i formatowanie plików oraz tworzenie efektów specjalnych. Program jest odpowiedni dla wersji Windows 10 i 11. Oprogramowanie do edycji wideo jest odpowiednie dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

Program obsługuje jednoczesną pracę z nieograniczoną liczbą ścieżek audio i wideo, szybkie przełączanie między nimi jest możliwe dzięki zaprogramowanemu skrótowi klawiaturowemu. Dostępne są również zaawansowane opcje edycji – korekcja kolorów, redukcja szumów, skalowanie. Ale nadal główną cechą produktu jest niesamowita różnorodność efektów, która pozwala przełożyć najciekawsze pomysły na rzeczywistość.

Interfejs programu jest nowoczesny i posiada zestaw elementów typowych dla edytorów wideo. Jednak duża liczba dodatkowych okien sprawia, że ​​jest to nieco uciążliwe. W celu zwiększenia komfortu programiści zapewniają użytkownikowi możliwość samodzielnego dostosowania przestrzeni roboczej.

HitFilm

9.Foundry Nuke Studio

Foundry Nuke Studio to profesjonalne oprogramowanie do komponowania i postprodukcji. Jest używany w przemyśle filmowym i telewizyjnym do efektów wizualnych, gradacji kolorów, mieszania i nie tylko. Program działa na systemach Linux, Windows i macOS.

Wśród głównych funkcji programu można wyróżnić łączenie różnych elementów, nakładanie efektów wizualnych, korekcję kolorów i wiele więcej. Praca w programie wymaga pewnej wiedzy i umiejętności, które można opanować na specjalnych kursach lub samodzielnie studiując materiały w Internecie.

Jedną z głównych zalet The Foundry Nuke Studio jest jego moc i elastyczność. Program umożliwia komponowanie skomplikowanych scen, co znacznie upraszcza proces tworzenia efektów wizualnych. Program posiada również wiele narzędzi, które pomagają przyspieszyć ten proces. Możesz także podkreślić obecność bezproblemowej integracji z innymi produktami oprogramowania The Foundry.

10. Kdenlive

Kdenlive — program do edycji wideo, który działa w systemach operacyjnych GNU/Linux, macOS, BSD i Windows.

Program do edycji wideo oparty na Framework MLT i KDE. Projekt został zapoczątkowany przez Jasona Wooda w 2002 roku. Wraz z wydaniem Kdenlive 15.04.0 stało się częścią oficjalnego projektu KDE.

Pakiety Kdenlive są dostępne dla systemów Linux, FreeBSD i Microsoft Windows, a kod źródłowy jest dostępny dla dowolnego systemu operacyjnego na warunkach Powszechnej Licencji Publicznej GNU w wersji 2 lub nowszej.

Wniosek

Jeśli planujesz rozwijać się w branży filmowej jako mistrz montażu filmowego, zwróć uwagę na oprogramowanie dla profesjonalistów. Adobe Premiere Pro, DaVinci Resolve, Avid Media Composer są odpowiednie do tych celów. Dają ci możliwość wypróbowania profesjonalnych funkcji za darmo, aby znaleźć najwygodniejszą dla siebie.

Jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki w edycji wideo na bloga, wypróbuj darmowy edytor wideo Movavi Video Editor. Jest łatwy w użyciu i umożliwia edycję filmów o wysokiej jakości w dowolnym celu.

 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie