Dlaczego warto korzystać z płyt antyskatingowych?

Marek Szydełko
27.02.2023

Żadna płyta nie brzmi tak dobrze jak winyl, nic dziwnego więc, że czarne krążki wracają do łask i coraz więcej osób przekonuje się do tych nośników. Płyta winylowa jest jednak wymagająca, dlatego bardzo ważne jest prawidłowe ustawienie sprzętu grającego. Pomagają w tym specjalne płyty antyskatingowe.

Czym jest płyta antyskatingowa?

Płyty winylowe odtwarza się na gramofonach. Dźwięk jest zapisany w spiralnych rowkach płyty, a za jego odczytanie odpowiada cienka igła umieszczona na głowicy gramofonu. Kiedy winyl zaczyna się kręcić, przesuwająca się po rowkach igła wchodzi w drgania, efektem czego jest właśnie odtwarzana w głośnikach muzyka lub inny zapis fonograficzny.

Na igłę gramofonu oddziałuje siła dośrodkowa, co niestety ma swoje negatywne skutki i cierpi na tym nie tylko samo urządzenie, jak i kondycja odtwarzanej płyty. Siła dośrodkowa powoduje bowiem, że igła porusza się przez cały czas tylko po jednym zboczu rowka płyty – wspomniana siła niejako ciągnie igłę do środka. Antyskating polega na korekcji tego zjawiska, dzięki czemu po uruchomieniu gramofonu igła idealnie się ułoży we właściwym miejscu. Prawidłowe ustawienie sprzętu grającego zwiększa bezpieczeństwo odtwarzanego krążka oraz chroni igłę przed starciem szlifu i wykrzywieniem.

Płyty antyskatingowe w promocji od XDiSC

W kalibracji gramofonu bardzo pomocna będzie specjalna płyta antyskatingowa od XDiSC. To gładki, czysty krążek, które nakłada się na talerz gramofonu i z jego pomocą ustawia pożądane parametry urządzenia. Dokładny sposób obsługi płyty jest opisany w instrukcji, ale nie jest to nic przesadnie skomplikowanego – kluczowa jest obserwacja igły poruszającej się po płycie.

W ramach promocji XDiSC dołącza płyty antyskatingowe do każdego zamówienia płyt winylowych, niezależnie od wielkości ich nakładu. Liczba płyt antyskatingowych to dwa procent wielkości złożonego zamówienia, czyli na przykład sześć krążków do antyskatingu przy zamówieniu 300 sztuk winyli. Promocja trwa do 6 marca 2023 roku, a warunkiem otrzymania płyty antyskatingowej jest przesłanie do tej daty wszystkich materiałów dotyczących zamówienia na winyle. Otrzymane płyty można wykorzystać na własny użytek albo wręczyć w prezencie swoim klientom, muzykom, przyjaciołom.

Więcej o tej promocji: https://x-disc.pl/pl/blog/oferta-promocyjna/

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie