Jak uzyskać uprawnienia VLOS?

Mateusz Nowak
21.11.2022

Latanie dronem staje się coraz popularniejszym sposobem na spędzanie wolnego czasu, dodatkowo, ze względu na dużą funkcjonalność tych urządzeń, coraz więcej osób wykorzystuje drony jako narzędzie codziennej pracy. Jakie uprawniania potrzebne są do latania dronem? Czym różnią się ich typy i w jaki sposób je uzyskać?

Czy na drona potrzebne są uprawnienia?

Dron powyżej pewnej masy wymaga odpowiednich pozwoleń i licencji, dlatego każdy pilot urządzenia ważącego powyżej 249 g powinien zrobić odpowiedni kurs. Kurs na drona pozwala nie tylko zdobyć wymagane umiejętności, ale również zapewnia realną wiedzę z zakresów przepisów prawa lotniczego, umożliwia to ocenienie, czy dana lokalizacja nadaje się do lotów - w Polsce znajduje się duża ilość stref z ograniczonym ruchem lotniczym, ze względu na bliskość, chociażby lotnisk czy też baz wojskowych, latanie w takiej okolicy bez poszanowania przepisów, może skończyć się bardzo dużym mandatem, a w skrajnych przypadkach nawet odpowiedzialnością karną.

VLOS i BVLOS czym się różnią?

Uprawniania można podzielić na dwie kategorie, VLOS i BVLOS. Pierwsza z nich jest najbardziej podstawowa, pozwala ona pilotowi latać dronem znajdującym się w zasięgu wzroku. Jak duża jest to odległość? Tego przepisu nie definiują, należy więc zdać się na zdrowy rozsądek. W przypadku latania na dalsze dystanse konieczne będzie zrobienie uprawnień BVLOS, ten kurs na drona daje uprawnienia, dzięki którym operator drona może poruszać się nim jedynie za pośrednictwem wskazań kamery znajdującej się na urządzeniu, oraz jego urządzeń lokalizacyjnych.

W jaki sposób można uzyskać uprawnienia? Przyszły pilot musi wykonać kurs latania dronem, który składa się z części praktycznej oraz teoretycznej. Część praktyczna pozwoli na poznanie prawa lotniczego oraz umożliwi sprawną analizę pogody i warunków atmosferycznych, zaznajomi również z obsługą urządzenia, część praktyczna natomiast da wymierne umiejętności poruszania się urządzeniem w przestrzeni powietrznej. Kurs zakończony jest egzaminem zapewniającym odpowiednią licencję.

Jakie zadania może wykonywać dron?

Kurs pilota drona daje wiele możliwości zarobkowych, urządzenia te stają się niezwykle popularne, chociażby w branży filmowej i fotograficznej. Z biegiem lat coraz więcej osób chętnie zatrudnia pilotów dronów do kręcenia teledysków, filmów, czy też do robienia zdjęć ślubnych. Dodatkowo drony stają się popularne w fotografiach powietrznych, co pomaga przedsiębiorcom i geodetom. Coraz popularniejsze stają się też zawody w sportowym lataniu dronem. We wszystkich tych sytuacjach kurs na operatora drona nie tylko pozwoli uzyskać istotne umiejętności, ale również zapewni odpowiednie uprawnienia.

Jak widać, szkolenie na drona to nie tylko możliwość do zdobycia wiedzy i umiejętności, ale również konieczność, aby w bezpieczny i legalny sposób poruszać się cięższymi dronami, co w przypadku, jeżeli ktoś nie planuje posiadania tak profesjonalnego sprzętu? Wtedy kurs również będzie dobrym wyborem, ponieważ zapewni dużą dawkę przydatnej wiedzy i umiejętności.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.