Jakie urządzenia powinny znaleźć się w domowym biurze?

Maciej Piwowski
29.11.2022

Założenie biura w domu lub otworzenie przestrzeni, w której możemy spokojnie pracować zdalnie, to wbrew pozorom spore wyzwanie. Nasze biuro bowiem powinno być przemyślanie urządzone, zarówno pod kątem wizualnym, jak i praktycznym. Być może warto pomyśleć o zielonej farbie, ponoć kolor ten uspokaja, a w pracy, zwłaszcza w domu, przyda nam się spokój. Przejdźmy jednak do kwestii technicznych i przekonajmy się, jakie urządzenia powinny się znaleźć w domowym biurze i czym powinny charakteryzować się laptopy.

Telefon stacjonarny - czy jest potrzebny?

Choć dzisiaj modne są smartfony, posiadając biuro domowe, powinniśmy mieć również telefon stacjonarny. Dzięki temu smartfona będziemy mogli używać do przeglądania smsów czy maili i kontaktu z rodziną. Zaś telefon stacjonarny może nam posłużyć wyłącznie do celów służbowych. Możemy na nim rozmawiać z klientami i nie blokować naszego głównego telefonu. Pomoże nam to w zorganizowaniu i prowadzeniu klientów. Jeśli nie chcemy się pogubić, warto pomyśleć o zakupie stacjonarnego telefonu do naszego biura.

Niszczarka do przestarzałych dokumentów

Każdy, kto pracuje w domowym biurze, zapewne ma do czynienia z mnóstwem dokumentów. Warto je oczywiście posegregować, opisać i schować do teczek. Jednak niektóre dokumenty nie są już nam potrzebne. Być może dotyczą pracy sprzed kilku lat, z której klientem już zakończyliśmy współpracę i papiery nie są nam do niczego wymagane. W takim wypadku warto by było je wyrzucić.

Zanim jednak wyrzucimy je do kosza, musimy je zniszczyć. Pamiętajmy, że na dokumentach są zazwyczaj poufne dane klienta, takie jak jego pesel. Nie możemy ich w całości wyrzucić. Zanim więc wrzucimy je do śmietnika, podrzyjmy je. Jeśli jednakże mamy kilkanaście dokumentów do zniszczenia, nie warto marnować czasu. Najlepiej zaopatrzyć się w niszczarkę do papieru. Wystarczy umieścić w niej kartkę i podstawić maszynę kosz, a papiery w paskach wlecą do niego.

Ksero i drukarka

Skoro żadne biuro się bez nich nie obejdzie, warto mieć je i w swoim domowym biurze. Są one podstawowym wyposażeniem każdego sekretariatu czy firmy. W końcu klienci zazwyczaj wysyłają nam dokumenty w formie elektronicznej, które warto by było wydrukować. Zresztą i nasze prace musimy drukować, aby móc je zaksięgować i dostarczyć klientowi. Czasami natomiast potrzebujemy kopii ważnego dokumentu, np. na potrzeby urzędowe. Po co więc marnować czas i chodzić do drukarzy lub punktu ksero, jeśli możemy mieć te urządzenia pod ręką w swoim domu?

Niezbędne narzędzie pracy

Tak naprawdę laptop, to jedyne urządzenie, bez którego nie obejdziemy się przy pracy w domowym biurze. Jako że jest on nam potrzebny do prowadzenia korespondencji z klientami, przesyłania informacji oraz ważnych dokumentów, jego posiadanie to absolutna konieczność dla pracownika. Dlatego laptop, który zakupimy, musi być bardzo wydajny i posiadać wysokie parametry. Wszak niekiedy będziemy, być może, prowadzić z niego wideorozmowy. Nie każdy sprzęt temu podoła. Najlepiej celować w dobre oprogramowanie oraz pamięć urządzenia, aby służył nam latami do pracy. Jeśli nie znamy się na sprzęcie, poradźmy się specjalisty lub sprawdźmy w sklepie, który sprzedaje laptopy.

Bardzo ważne jest, aby laptop posiadał dobrą rozdzielczość. Wówczas nie będziemy tak przemęczać naszych oczu. Dobrze by było, gdybyśmy postawili go koło lampy stolikowej. Lecz jeszcze ważniejsza jest jakość baterii. Pracując tyle godzin dziennie na laptopie, nie możemy sobie pozwolić, żeby bez przerwy go ładować. Dlatego też powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem na wytrzymałość naszej baterii. Jeśli wybierzemy sprzęt z kiepską baterią, w trakcie pisania ważnego dokumentu możemy nie zauważyć, iż zaraz się wyczerpie energia komputera, przez co laptop się wyłączy, a my stracimy dokument. Nie możemy sobie pozwolić na zmarnowanie naszej pracy. Warto więc przemyśleć wszelkie aspekty i porównać parametry wielu laptopów nim dokonamy zakupu.

Wyżej wymienione urządzenia to absolutne must have każdego biura, nie tylko tego domowego. Dzięki nim nasze domowe biuro będzie profesjonalne. Praca zaś stanie się efektywniejsza. Dlatego warto celować w jakościowe urządzenia. Będą one działać przez lata. Jeśli więc mamy kłopot z wyborem, poradźmy się fachowców od technicznych kwestii. Szczególną uwagę zwróćmy przy kupowaniu laptopa. Sprawdźmy jego parametry i zadbajmy o długą gwarancję. W razie potrzeby wykupmy dłuższą. Najważniejsze jest, żebyśmy mieli pewność, że zakupiony sprzęt jest niezawodny i dzięki niemu będziemy mogli spokojnie prowadzić własne domowe biuro lub pracować zdalnie. Pamiętajmy o zakupie dodatkowych akcesoriów i elementów wystroju wnętrza. Wszak nasze biuro powinno być eleganckie i atrakcyjne, zwłaszcza jeśli mamy zamiar przyjmować klientów w domu. W takim przypadku powinniśmy zainwestować również w wygodne kanapy czy biznesowe fotele oraz czytniki. Być może warto by było kupić jeszcze tablet, na którym pokazywalibyśmy klientowi ważne dane.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.