Najlepsze czytniki e-booków Kindle – który warto kupić?

Redakcja
23.05.2024

Czytniki e-booków Kindle należą do najpopularniejszych na świecie. Sprzęt był przez wiele lat udoskonalany i dziś cieszy się doskonałą renomą. Wielu miłośników książek w wersji elektronicznej nie wyobraża sobie możliwości zakupu czytnika innej firmy. Jednak decyzja o chęci posiadania Kindle’a to jeszcze nie koniec. Należy pamiętać o tym, że w sprzedaży są dostępne różne warianty. Jaki wybrać i dlaczego? Zobacz poradnik i porównanie dostępnych możliwości!

Jaki czytnik Kindle wybrać?

Przez lata Kindle eksperymentował z różnymi wariantami czytników. Niektóre linie produktowe były kontynuowane, a inne stopniowo wygaszane. Obecnie w sklepach można znaleźć kilka generacji urządzeń pochodzących z różnych okresów. Mniej obeznani w świecie e-książek mogą się w tym pogubić. Dlatego spieszymy z pomocą. Zaczniemy od wymienienia głównych rodzajów czytników, które są dostępne w sprzedaży.

  • Kindle 11 – to podstawowy, najtańszy model czytnika wyposażony w podstawie funkcjonalności. Innym modelom ustępuje pod względem rozdzielczości ekranu, nie ma też dodatkowych funkcji dostępnych w wyższych modelach.
  • Kindle Paperwhite – to seria czytników przeznaczonych dla bardziej wymagających użytkownikó Pod wieloma względami góruje na wspomnianym wcześniej Kindle 11.
  • Kindle Scribe – to wyjątkowo oryginalny czytnik e-booków wyposażony dodatkowo w rysik. Umożliwia nie tylko czytanie, ale również pisanie, notowanie czy robienie rysunkó

Jaki wariant czytnika najlepszy?

To, który czytnik Amazon Kindle wybrać, w dużej mierze zależy od potrzeb i dostępnego budżetu. Jeśli szukasz prostego i taniego urządzenia, prawdopodobnie wybierzesz Kindle 11.

A co ,jeśli jednak patrzysz z ciekawością na Paperwhite? W tej sytuacji musisz wiedzieć, że w sklepach są dwie generacje tego sprzętu – nowszy Kindle Paperwhite 5 i starszy Kindle Paperwhite 4. Ulepszona, nowsza wersja ma wyraźnie większy ekran. To 6,8 cala. W porównaniu z 6-calowym ekranem w modelach Kindle 11 i Kindle Paperwhite 4 to istotna różnica. Poza tym zapewnia dokładniejsze podświetlenie ekranu dzięki zastosowaniu aż 17 diod LED zamiast pięciu. Kolejną mocna stroną jest ładowanie USB-C zamiast mini USB, a także dłuższy czas pracy. Paperwhite 5 na jednym ładowaniu może działać nawet 10 tygodni, podczas gdy Paperwhite 4 dawał radę maksymalnie sześć tygodni bez gniazdka sieciowego. Argumentem za starszym czytnikiem jest jednak to, że jest lżejszy i bardziej poręczny.

Kindle Scribe to propozycja dla tych, którzy lubią mazać na marginesach i robić notatki. Łatwo o to w fizycznej książce, natomiast dzięki funkcji rysika można to robić także na wersji cyfrowej. Funkcje związane z rysikiem są ciekawe, jednak bardzo kosztowne. To zdecydowanie droższy czytnik niż pozostałe wymienione!

Wiesz już, który model przypadł ci do gustu? To jednak nie koniec trudnych decyzji. Myśląc o zakupie czytnika, trzeba jeszcze zdecydować się na odpowiednią wielkość pamięci wewnętrznej. Chcesz 8 GB, 16 GB czy 32 GB? Wszystko zależy od tego, jak dużo czytasz książek i jaki to rodzaj publikacji. Pamiętaj, że komiksy czy albumy obciążają pamięć w dużo większym stopniu niż na przykład kryminały pozbawione barwnych ilustracji.

Oprócz tego należy mieć świadomość, że Amazon Kindle kupuje się w wersji z reklamami lub bez reklam. Korzystanie z tańszego wariantu oznacza konieczność wyświetlania ofert. W przypadku pełnopłatnej wersji reklamy nie będą ci przeszkadzać.

Jak widać wybór czytnika to dość złożona sprawa i wiele zależy tu od indywidualnych preferencji. Przydatne mogą być opinie innych użytkowników lub recenzje na blogach. Sprawdź wszystkie czytniki e-booków Kindle w sklepie MediaMarkt i wybierz najlepszy model dla siebie!

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie