Oprogramowanie ERP i jego wykorzystanie w biznesie

Maciej Piwowski
08.03.2023

Skuteczne zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa to zadanie, do którego w przeszłości trzeba było zatrudniać nieprzeliczone rzesze pracowników. Obecnie jednak firmy mogą optymalizować koszty w tym zakresie poprzez wdrożenie oprogramowania ERP. Czym jest to oprogramowanie i jak jest stosowane w biznesie?

Oprogramowanie ERP - co to takiego?

Mówiąc o oprogramowaniu ERP dla firm (Enterprise Resource Planning), mówimy o złożonym systemie informatycznym, który integruje różne aspekty działalności przedsiębiorstwa, takie jak zarządzanie zasobami, finansami, produkcją czy logistyką. Jego genezy należy szukać jeszcze w latach 60 ubiegłego wieku, gdy pojawiły się pierwsze programy tego typu.

Współczesne oprogramowanie ERP dla firm jest oczywiście nieporównanie bardziej zaawansowane. Prócz wymienionych wyżej funkcjonalności posiada też często moduły CRM, pozwalające na zarządzanie relacjami z klientami, które ułatwiają komunikację na polu B2C. Obecnie mamy też na ogół do czynienia z programami zintegrowanymi z rozwiązaniami chmurowymi, dzięki czemu przetwarzane dane występują w wielu kopiach, a szansa na ich utratę zmniejsza się niemal do zera.

ERP w firmie - co pozwala usprawnić?

Dzięki oprogramowaniu ERP dla firm dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwa mogą zwiększyć efektywność swoich działań i osiągnąć większą kontrolę nad swoim biznesem. Jednym z najważniejszych sposobów wykorzystania oprogramowania ERP jest poprawa zarządzania zasobami przedsiębiorstwa.

Systemy ERP pozwalają firmom na monitorowanie stanu swojego magazynu, kontrolę procesów produkcyjnych i planowanie dostaw, co pozwala uniknąć braków lub nadmiaru towarów. Logistyka, która od zawsze bywała słabym ogniwem w działaniach przedsiębiorstwa, podlega więc ścisłej kontroli, a ryzyko błędu znacznie się zmniejsza. Dodatkowo, oprogramowanie ERP pozwala na kontrolowanie kosztów i zarządzanie projektami, co jest kluczowe dla każdej firmy.

Kryteria wyboru najlepszego programu ERP

Na rynku dostępne są obecnie różnorodne rozwiązania ERP. Elastyczność w zakresie wyboru odpowiedniego programu cały czas się poszerza. Oprogramowanie ERP dla firm przydaje się zarówno w megakorporacjach, jak i w niewielkich przedsiębiorstwach, które są nastawione na stały rozwój. Wybierając taki program, warto zatem uwzględnić rozmiar firmy i liczbę oraz charakter procesów, którymi trzeba zarządzać.

Kolejnym istotnym kryterium jest tu też producent oprogramowania. Instalacja znanego oprogramowania ERP, które stosowane jest już przed wiele firm na całym świecie, oznacza na ogół dostęp do rozbudowanego supportu i szkoleń. Jeśli podstawowym celem przy wdrożeniu ERP dla firmy ma być szybki wzrost wydajności wszystkich działów, to zdecydowana zaleta, na którą warto zwrócić uwagę.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z BPSC

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.