Wolność słowa na Twitterze - czy obowiązuje?

Andrzej Winnicki
17.01.2024

Badania nad wolnością słowa w Internecie stanowią obszar zainteresowania wielu badaczy z różnych dziedzin nauki, w tym socjologii, nauk politycznych, prawa czy informatyki społecznej. Aspekt ten analizowany zarówno w ujęciu ogólnym, jak i w ramach zasad funkcjonowania konkretnych platform społecznościowych. Twitter to serwis internetowy, udostępniający usługę mikroblogowania, który został uruchomiony 21 marca 2006 roku. Początkowo medium przeznaczone było wyłącznie dla celebrytów, polityków czy właścicieli większych firm, a więc osób znanych na arenie międzynarodowej.

Mikroblog to rodzaj dziennika internetowego, w którym głównym nośnikiem informacji są krótkie wpisy. Mają one zazwyczaj długość maksymalnie kilku zdań. Specyfika Twittera jest więc stricte związana z publikacją treści i komunikatów, mających potencjalny charakter opiniotwórczy. Jak więc reguluje się obszar wolności wypowiedzi na Twitterze?

Czym tak naprawdę jest w internecie wolność słowa? - Twitter

Wolność słowa w internecie to aspekt, który od wielu lat podlega ciągłym dyskusjom i badaniom. Te badania są kluczowe dla zrozumienia dynamiki przestrzeni internetowej.  Twórcy aplikacji i platform społecznościowych starają się zapewnić użytkownikom dogodną przestrzeń do wyrażania siebie, przy jednoczesnym uwzględnieniu ogólnych zasad związanych z kontrolą treści. Zawartość postów i wpisów udostępnianych na poszczególnych platformach moderowana jest przez regulaminy i zasady społecznościowe, które nakładają pewne ograniczenia związane z granicami wolności słowa.

Twitter a wolność słowa – regulamin platformy

Wolność słowa na Twitterze jest częściowo regulowana przez wewnętrzne zasady i zapisy znajdujące się w regulaminie platformy, a także przez lokalne prawo w różnych krajach. Aplikacja ta, podobnie zresztą jak inne platformy społecznościowe, ma własne wytyczne dotyczące treści, które mogą naruszać zasady ich społeczności. Każdy z użytkowników ma możliwość blokowania i wyciszania treści, które mu nie odpowiadają. Istnieje także opcja zgłoszenia użytkownika propagującego niezgodne z regulaminem treści, co może przyczynić się do całkowitej dezaktywacji jego konta. Treści nawołujące do przemocy, dyskryminacji oraz szerzenia nienawiści na tle rasowym, religijnym czy seksualnym są zabronione. Niedozwolone jest także publikowanie danych poufnych, promowanie poglądów ekstremistycznych, czy stosowanie jakiejkolwiek formy gróźb.

Twitter a wolność słowa w praktyce

W kontekście wolności słowa Twitter dąży do zapewnienia otwartej przestrzeni internetowej do wyrażania opinii i prowadzenia merytorycznych dialogów. Poziom dyskusji prowadzonych niekiedy na Twitterze może być różny, jednak dopóki nie prowadzi to do normalizacji i promocji treści szkodliwych, użytkownikom pozostają opcje wyciszenia słów, ograniczenia danego konta lub jego całkowita blokada. System Twittera samodzielnie ogranicza i moderuje dostępność tych treści, które mogą być szkodliwe dla twitterowej społeczności i naruszają wyżej wymienione zasady.

Wolność wypowiedzi na Twitterze a innych platformach społecznościowych

W praktyce wolność wypowiedzi na Twitterze oscyluje na zdecydowanie wyższym poziomie niż w przypadku innych, popularnych współcześnie platform społecznościowych. Możliwość swobodnej wypowiedzi w przestrzeni internetowej powinna być równoważona z potrzebą utrzymania bezpiecznej i przyjaznej dla użytkowników atmosfery. Bez tej zasady, trudno zapewnić komfort i bezpieczeństwo społeczności korzystającej z danej aplikacji.

Należy mieć świadomość, że konsumpcja określonych treści internetowych wpływa na kształtowanie opinii i nastrojów społecznych – zwłaszcza wśród ludzi młodych, którzy stanowią zdecydowaną większość użytkowników platform społecznościowych. Istnieje zatem niełatwa do przeskoczenia bariera między potrzebą stworzenia otwartej przestrzeni do wyrażania opinii a koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony przed treściami szkodliwymi czy naruszającymi zasady wspólnoty.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie