3 powody, dla których powinienieś wybrać światłowód

Mariusz Siwko
31.07.2018

Choć światłowody powstały już pod koniec lat 70. XX wieku, dopiero w początkach XXI wieku upowszechnienie się komputerów osobistych oraz internetu sprawiło, że zaczęły pojawiać się niemal w każdym miejscu na świecie – w tym i Polsce. Transmisja za pomocą kabla światłowodowego ma wiele zalet, które warto poznać i przekonać się, jak światłowód może wpłynąć na komfort codziennego korzystania z internetu oraz telewizji kablowej!

Należy też mieć na uwadze, że coraz więcej urządzeń RTV i AGD wymaga dostępu do sieci, a więc również i one będą korzystać ze wszystkich zalet płynących z tego nowoczesnego rozwiązania.

Dlaczego warto wybrać światłowód?

Powodów, dla których warto wybrać światłowód, jest wiele i można by je długo wymieniać. Skupimy się jednak na tym, co najbardziej istotne. Oto trzy najważniejsze czynniki przemawiające za tym, aby postawić na kable światłowodowe:

 • Duża przepustowość – działanie światłowodu opiera się na wykorzystaniu modulowanej fali świetlnej do transmisji danych. To alternatywa dla ich przesyłu za pomocą prądu elektrycznego, jak ma to miejsce w przypadku kabli miedzianych, które projektowane były na potrzeby transmisji telefonicznych.

  Zarówno teoria, jak i praktyka pokazują, że kabel światłowodowy ma co najmniej dziesięciokrotnie większą przepustowość, co wiąże się z szybkością przesyłania i odbierania danych za jego pomocą, a to z kolei przekłada się na komfort korzystania z sieci.
   
 • Duża odporność na zakłócenia – dane przesyłane w formie fali świetlnej mkną przez kabel wykonany z włókna szklanego. Materiał ten cechują doskonałe właściwości izolacyjne, dlatego na szybkość przesyłania danych nie mają wpływu warunki atmosferyczne, zakłócenia elektromagnetyczne ani też praca urządzeń i maszyn w sąsiedztwie kabla.

  W przypadku kabli miedzianych występuje ryzyko ich przegrzania, ponieważ przepływa przez nie prąd. Światłowody nie mają tego problemu, dlatego można mieć pewność szybkości i stabilności niezależnie od pogody, temperatury oraz innych czynników zewnętrznych.
   
 • Wysoki poziom bezawaryjności – konstrukcja światłowodu sprawia, że jest on sam z siebie wysoce odporny na zużycie, co daje gwarancję jego wieloletniego użytkowania. Jeśli włókno szklane, z którego wykonany jest kabel, nie zostanie uszkodzone, światłowód powinien działać – teoretycznie – w nieskończoność. Uszkodzenia kabla mogą nastąpić w różnych, aczkolwiek nieczęstych sytuacjach, jak na przykład prace ziemne.

  W takim wypadku do wnętrza mogą przedostać się zanieczyszczenia, powodujące awarie oraz mające negatywny wpływ na żywotność całego kabla, a co za tym idzie – szybkość i stabilność transmisji danych. A ponieważ kable światłowodowe kładzione są zwykle na terenach, gdzie prace ziemne prowadzone są raz na kilkanaście lat, można spać spokojnie i cieszyć się bezproblemowym podłączeniem do sieci przez długie lata.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.