Długie kolejki w urzędach skarbowych i kilkukrotnie skreślane papierowe formularze PIT to już przeszłość. W nowoczesnym systemie rozliczania podatków można wysłać swoją roczną deklarację bez wychodzenia z domu. I to za pomocą trzech różnych sposobów: dedykowanego programu, automatycznym rozliczeniem na portalu Twój e-PIT lub edycją przygotowanej tam deklaracji.
Przed powszechnym wprowadzeniem platformy rozliczeniowej Twój e-PIT najszybszym sposobem wysłania deklaracji podatkowej było korzystanie ze specjalnie przygotowanego w tym celu programu. Stworzona przez Ministerstwo Finansów aplikacja e-Deklaracje doskonale sprawdzi się także przy rozliczeniach za rok 2019. Znajduje się w niej bowiem większość druków - także tych, które nie będą dostępne w automatycznym rozliczeniu Twój e-PIT (m.in. PIT 39 i 16A). Z e-Deklaracji skorzystają więc przede wszystkim przedsiębiorcy i osoby, które nie rozliczają się najpowszechniejszymi sposobami za pomocą PIT 36 oraz PIT 37.
Do rozliczenia wystarczy pobranie programu i wypełnienie deklaracji. Dzięki prostym podpowiedziom w każdej rubryce nie powinno to sprawić większego problemu. Rozliczenie programem zatwierdza się podając kwotę przychodu z poprzedniego roku. Ogromnym ułatwieniem korzystania z aplikacji jest opcja tworzenia oddzielnych profili dla podatników bez konieczności osobnego logowania się do programu. Wszystkie wypełnione i wysłane druki zapisują się też automatycznie w pamięci, a w razie konieczności można je wyeksportować do zewnętrznych plików. Wśród programów do rozliczenia deklaracji znajdziemy także PITax.pl, który oferuje rozliczenie PIT Online w 2020 roku bez konieczności pobrania programu.
Od poprzedniego roku możliwe jest również skorzystanie z rozliczenia za pomocą Twój e-PIT, które przygotowuje dla podatników KAS. W tym celu należy się zalogować na portalu podatkowym Twój e-PIT korzystając z profilu zaufanego lub wpisując dane podatkowe (numer PESEL/NIP, kwoty przychodu z dwóch ostatnich lat, a także kwotę nadpłaty lub podatku do zapłaty za ubiegły rok podatkowy). Chociaż z pozoru może wyglądać to skomplikowanie, w praktyce zajmuje zaledwie chwilę i pozwala przejrzeć aktualne zgłoszenie podatkowe, a następnie dokonać:
- automatycznego rozliczenia (zatwierdzenia deklaracji przygotowanej przez KAS)
- edycji deklaracji (np. podczas rozliczania się wspólnie z małżonkiem lub przekazywania 1% podatku)
Co ważne, nawet jeśli nie złoży się PIT w żadnej formie, system automatycznie wyśle deklarację stworzoną przez KAS, dzięki czemu nie ma już ryzyka przekroczenia ustawowego terminu rozliczeniowego. Rozliczenia z Twój e-PIT można również odrzucić i wysłać przygotowane przez siebie - papierowe lub za pomocą programu e-Deklaracje.
Jeśli podatnik nie chce nic dodawać, ani uzupełniać w przygotowanym druku, może po prostu wybrać automatyczne rozliczenie w Twój e-PIT, sprawdzając jedynie, czy wszystkie dane się zgadzają. Po zatwierdzeniu i przesłaniu deklaracji zostanie ona zapisana w historii konta, a podatnik będzie miał możliwość złożenia do niej ewentualnej korekty.
Z kolei jeśli przygotowane przez KAS zestawienie ma jakieś błędy rozliczeniowe lub formalne, posiada braki albo gdy podatnik chce rozliczyć się z małżonkiem, odliczyć przysługujące mu ulgi itp., konieczna będzie edycja deklaracji w Twój e-PIT. Wszystkie deklaracje składane w formie elektronicznej mają wspólną zaletę - zwrot podatku następuje najpóźniej w ciągu 45 dni od ich złożenia.
Artykuł partnera.