4, 5 a może 6 cali? Jaka dobrać wielkość ekranu w smartfonie?

Piotr Kowalczyk
31.12.2018

Wielkość ekranu jest jednym z najważniejszych kryteriów wyboru smartfona. Producenci odpowiadają na zmieniające się preferencje użytkowników i wypuszczają na rynek coraz większe urządzenia, wyposażone w imponujące wyświetlacze. Wciąż jednak nie brakuje osób, dla których znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zakup smartfona ze stosunkowo małym ekranem. W naszym poradniku podpowiadamy, jak dobrać wielkość wyświetlacza w zależności od swoich potrzeb.

Ekran 4 cale: dla kogo?

Choć takich telefonów jest coraz mniej, to nadal można znaleźć nowe modele smartfonów wyposażone w tak „małe” ekrany. 4-calowy wyświetlacz ma tę zaletę, że telefon bez większego problemu mieści w standardowej kieszeni, np. spodni. Jest też lżejszy, co może mieć znaczenie dla osób na co dzień paradujących z przepastnymi torbami wypełnionymi różnymi przedmiotami.

Rada

Jeśli decydujesz się na zakup telefonu z 4-calowym wyświetlaczem, sugerujemy wybór modelu z ekranem Full HD: zapewni on większą szczegółowość obrazu, co ułatwi np. odczytywanie wiadomości czy oglądanie filmów/zdjęć.

Ekran 5 cali: dla kogo?

5-calowe smartfony stanowią dziś fundament rynku urządzeń mobilnych. To bardzo uniwersalny rozmiar, który powinien zadowolić zarówno fanów efektownych gadżetów, jak i osoby zwracające uwagę na kwestie czysto użytkowe. 5 cali w zupełności wystarczy do tego, by wygodnie przeglądać treści na telefonie, a jednocześnie nie spowoduje konieczności noszenia smartfona w torebce czy saszetce.

Zwracamy natomiast uwagę, że modele 5-calowe mogą już być dość niewygodne dla kobiet oraz mężczyzn o drobnych dłoniach. Warto to sprawdzić przed zakupem, by później nie irytować się tym, że wykonanie jakiejkolwiek operacji wymaga użycia dwóch rąk.

Ekran 6 cali: dla kogo?

Takie „olbrzymy” cieszą się obecnie największym zainteresowaniem konsumentów, co jednak niekoniecznie przekłada się na wyniki sprzedaży. Owszem, smartfon z 6-calowym (lub większym) ekranem robi świetne wrażenie, jednak zawsze pozostaje kwestia oceny, czy tak duży telefon będzie funkcjonalny na co dzień. W przypadku przeciętnych użytkowników raczej nie.

Smartfony z 6-calowymi ekranami uchodzą za urządzenia biznesowe, dlatego taki zakup można polecić osobom, które rzeczywiście wykorzystują telefon głównie do pracy (wysyłania maili, analizowania raportów, awaryjnego tworzenia treści). To również dobra propozycja dla graczy mobilnych oraz amatorów oglądania filmów w podróży w dobrej jakości. Trzeba sobie natomiast zdawać sprawę, że tak duży telefon jest nieporęczny, zwłaszcza w podróży.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.