Aktualizacja do Windows 11 – jak to zrobić?

Mariusz Siwko
07.09.2022

Microsoft już po raz kolejny daje nam możliwość bezpłatnego zaktualizowania swojego flagowego systemu operacyjnego do nowej wersji. Każdy, kto posiada legalnego Windowsa 10, może – teoretycznie – przejść na najnowszy system Windows 11. W praktyce niestety nie zawsze jest to możliwe, o czym więcej piszemy w naszym poradniku.

Najpierw sprawdź, czy Twój komputer spełnia wymagania

System Windows 11 ma sporo wymagań sprzętowych i nie będzie działać na wszystkich komputerach – nawet tych stosunkowo nowych i mocnych. Dlatego pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy akurat nasz sprzęt się do takiej aktualizacji nadaje.

Można to zrobić poprzez aplikację sprawdzania kondycji komputera z systemem Windows. W pasku wyszukiwania wpisujemy „Sprawdzanie kondycji komputera” – system znajdzie aplikację, uruchamiamy ją i po chwili wiemy już, czy możemy zaktualizować Windowsa do najnowszej wersji 11.

Jeśli Twój komputer nie spełnia wymagań sprzętowych, np. ma zbyt słaby procesor, to nie pozostaje Ci nic innego jak zostać przy Windowsie 10 lub zacząć zbierać na nowy komputer.

Aktualizacja do Windows 11

Aby zaktualizować system operacyjny do najnowszej wersji należy przejść do Start -> Ustawienia -> Aktualizacja i zabezpieczenia -> Windows Update. Następnie wybieramy „Sprawdź aktualizację”. Jeśli Windows 11 jest dostępny dla Twojego komputera, to wystarczy tylko pobrać aktualizację i ją zainstalować zgodnie z procedurą wyświetlaną na ekranie.

W trakcie aktualizacji, która może zająć trochę czasu, możesz normalnie korzystać z komputera. Zalecamy jednak wybrać taką porę, kiedy sprzęt nie będzie Ci potrzebny. Pamiętaj również o wcześniejszym wykonaniu kopii danych zapisanych w pamięci komputera – tak na wszelki wypadek.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.