Alternatywy dla Chrome. Sprawdź inne przeglądarki na urządzenia mobilne

Mateusz Nowak
24.09.2019

Korzystanie z urządzeń mobilnych jednoznacznie kojarzy się z surfowaniem po sieci. Użytkownicy smartfonów czy tabletów pracujących pod dyktando Androida „w pakiecie” zawsze otrzymują preinstalowaną przeglądarkę Chrome. Nie wszyscy są z niej zadowoleni, ale na szczęście nie brakuje ciekawych alternatyw. Te szczególnie godne polecenia wymieniamy i krótko opisujemy w naszym poradniku.

Opera Touch

Z Operą jest trochę tak, jak z systemem fotograficznym Sony. Ta przeglądarka uchodzi za niszową i skierowaną raczej do pasjonatów. O tym, że Opera może stanowić świetną alternatywę chociażby dla Chrome, przekonaliśmy się już na komputerach stacjonarnych. Bardzo ciekawie prezentuje się jednak także wersja mobilna przeglądarki, nazywana Touch.

Dużym atutem tej przeglądarki jest wysoki poziom bezpieczeństwa. Opera Touch posiada wbudowane filtry blokujące niechciane aplikacje i wyskakujące okienka, w tym reklamowe. Dobrze chroni przed złośliwym oprogramowaniem, umożliwia też bezpieczne udostępnianie linków do zaufanych stron. Przeglądarka pozwala także na przenoszenie prywatnych plików między urządzeniem mobilnym a stacjonarnym, na którym zainstalowano Operę.

Firefox Focus

Ta przeglądarka robi furorę wśród użytkowników urządzeń mobilnych. To zasługa przede wszystkim bardzo skutecznego algorytmu blokowania reklam, co znacząco ułatwia korzystanie z sieci za pośrednictwem np. smartfona. Dużym atutem przeglądarki jest również funkcja automatycznego kasowania historii przeglądania, dzięki czemu użytkownik jest mniej narażony na uporczywe śledzenie przez aplikacje, co skutkuje wyświetlaniem mu reklam kontekstowych.

Ciekawą funkcją jest Tryb Ukryty. Po jej aktywowaniu nie ma możliwości wykonywania zrzutu ekranu, następuje również automatyczne ukrywanie zawartości strony podczas przełączania się pomiędzy poszczególnymi aplikacjami. Zwiększa to poziom bezpieczeństwa, zwłaszcza w sytuacji, gdy użytkownik podaje jakieś wrażliwe dane na stronie. Ta funkcja może być skuteczną ochroną chociażby przed phishingiem.

Puffin

Wciąż mało znana przeglądarka internetowa, za którą nie stoi tak rozbudowany marketing. Mimo to aplikacja stopniowo zyskuje kolejnych użytkowników, przekonując ich do siebie przede wszystkim szybkością działania. Obecnie jest to prawdopodobnie najszybsza przeglądarka mobilna na rynku.

Dodatkowym, wcale nie mniej ważnym atutem, są rozbudowane opcje prywatności i szyfrowania. Ponadto przeglądarka umożliwia ustawienie funkcji oszczędzania danych komórkowych podczas korzystania z takiej formy połączenia z siecią. Fajnym gadżetem jest wirtualny kursor ułatwiający przeglądanie stron, zwłaszcza tych nieresponsywnych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.