Aparat fotograficzny dla podróżnika - w jaki sprzęt zainwestować?

Marek Szydełko
27.09.2018

Już do lamusa odeszły czasy, gdy na wyjeździe wakacyjnym musieliśmy uważać na każde zdjęcie, które robiliśmy, aby oszczędzić kliszę. Często przez to traciliśmy wiele ciekawych ujęć, które wynikły ze spontanicznych zachowań. Obecnie, dzięki cyfrowej fotografii możemy spokojnie fotografować, kiedy chcemy i ile chcemy. Pozostaje jednak pytanie – jaki sprzęt będzie najlepszy dla podróżników.

Na jakie parametry zwracać uwagę przy wyborze aparatu dla podróżnika?

Przy wyborze aparatu, który będzie wykorzystywany głównie w podróży, obok parametrów optyki, warto wziąć pod uwagę również wagę i rozmiar aparatu. Jest to bardzo ważne szczególnie dla osób, które podróżują z dużą ilością bagażu, a także często zmieniają swoje miejsce docelowe. Niewielki aparat sprawdzi się również dla rodziny z dziećmi. Taki aparat zawsze zmieści się w torebce lub w kieszeni kurtki i można zrobić zdjęcie praktycznie zawsze, kiedy będzie się chciało.

Kolejnym parametrem, na który należy zwrócić wybierając aparaty fotograficzne, jest wytrzymałość baterii. Im jest większa, tym lepiej, gdyż aparat będzie dłużej pracował bez ładowania czy konieczności wymiany baterii na w pełni naładowaną.

Ważną kwestią w przypadku fotografowania w podróży jest wybór sprzętu z odpowiednim zoomem. Jeżeli będziemy często fotografować obiekty architektoniczne położone w oddali, warto zainwestować w sprzęt z dużym zoomem. Jeżeli będziemy fotografować siebie na tle innych obiektów czy przyrody, wystarczy standardowy zoom. Warto też rozważyć kwestie tego, czy będziemy wykonywać zdjęcia panoramiczne – jeśli tak, to wtedy należy zwrócić uwagę na aparaty ułatwiające wykonanie takiego zdjęcia.

Jaki aparat wybrać – kompakt czy lustrzankę?

Dostępne na rynku aparaty fotograficzne dają użytkownikowi wiele możliwości. Tradycyjne kompakty – te najprostsze modele – często zastępowane są przez aparaty fotograficzne. Dlatego jeżeli szukamy dobrego aparatu na podróż, warto zastanowić się nad wyborem kompaktu z wyższej półki, który daje użytkownikowi o wiele więcej możliwości. Lustrzankę warto wybrać wtedy, gdy będziemy profesjonalnie fotografować przyrodę lub obiekty architektoniczne, a także, gdy będziemy mogli przeznaczyć część miejsca w bagażu na dodatkowe obiektywy czy statywy.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.