Aplikacje do diagnostyki komputerowej samochodu – dlaczego warto się nimi zainteresować?

Piotr Kowalczyk
05.01.2024

Każdy właściciel współczesnego samochodu wie, że auta są dziś niesamowicie zaawansowane technologicznie. Ma to również swoje złe strony – chodzi o utrudnione diagnozowanie usterek, zwłaszcza tych związanych z elektryką lub elektroniką pojazdu. Zamiast zgadywać, dlaczego na konsoli wyświetlił się złowieszczy komunikat o awarii, dobrze jest mieć możliwość rozszyfrowania błędu jeszcze przed udaniem się do mechanika. Temu służą liczne aplikacje do diagnostyki komputerowej samochodu. Sprawdź, dlaczego warto pobrać taką aplikację na telefon.

Samodzielny odczyt błędów

Trzeba oczywiście pamiętać, że darmowe aplikacje OBD mają mocno ograniczoną funkcjonalność i nie są przeznaczone do profesjonalnej diagnostyki komputerowej samochodu. Śmiało natomiast można je wykorzystać do takich celów jak:

  • Odczytanie kodów błędów;
  • Kasowanie niegroźnych błędów;
  • Sprawdzenie parametrów pracy silnika;
  • Odczytanie przebiegu pojazdu zapisanego w niektórych modułach;
  • Uruchomienie ukrytych funkcji, na przykład automatycznego rozpoznawania haka holowniczego;

Najważniejszą korzyścią jest natomiast to, że odczytując i rozszyfrowując błąd możemy z góry ustalić prawdopodobną przyczynę usterki i tym samym uniknąć naciągania na wysokie koszty naprawy przez nieuczciwego mechanika.

Pamiętaj o urządzeniu OBD

Sama aplikacja jest bezwartościowa, jeśli nie połączymy jej z urządzeniem OBD wpiętym w gniazdo diagnostyczne samochodu. Takie urządzenie kosztuje około 60-80 zł i można je od ręki kupić np. na Allegro. Dostępne są modele łączące się z telefonem przez Bluetooth lub Wi-Fi – te drugie są lepszym wyborem dla osób, które chcą przeprowadzać diagnostykę przy użyciu laptopa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie