Aplikacje przydatne w podróży samochodem

Mariusz Siwko
04.08.2021

Wybierasz się na wakacje np. własnym samochodem? Założymy się, że jedyną rzeczą, której na pewno nie zapomnisz zabrać jest telefon. Warto to wykorzystać i wcześniej zainstalować sobie kilka bardzo przydatnych w podróży aplikacji. Sprawdzą się one nie tylko podczas wyjazdu wakacyjnego, ale służbowego – a już szczególnie, gdy trasa prowadzi Cię do innych krajów. Bez przedłużania sprawdź listę apek, w które powinieneś się zaopatrzyć.

Revolut lub pokrewne

Taka aplikacja to podstawa, jeśli jedziesz za granicę i nie chcesz przepłacać na wymianie walut. Płacenie polską kartą np. na bramkach autostradowych czy na stacjach benzynowych jest dość kosztowną „zabawą”. Warto więc od razu uruchomić sobie usługę np. Revolut i płacić telefonem lub zamówioną kartą fizyczną. Z poziomu aplikacji możesz kontrolować wydatki, sprawdzać aktualny kurs, a nawet wypłacać gotówkę z bankomatu. Usługa jest bezpłatna (ale w darmowym pakiecie obowiązują limity – sprawdź je przed podróżą).

Aplikacja dla kierowców

Tutaj wybór jest bardzo duży, ale konkretyzując chodzi nam o aplikację, która np. pozwala sprawdzać ceny paliw na lokalnych stacjach, ostrzega o korkach i wypadkach czy daje podgląd na kamerki z przejść granicznych. Dobrym przykładem może być tutaj aplikacja HAK – bardzo popularna wśród Polaków wybierających się na wakacje do Chorwacji.

Nawigacja

Nie musimy chyba tłumaczyć, do czego może Ci się ona przydać. Jeśli korzystasz z telefonu z systemem Android, to domyślnie masz już zainstalowaną najpopularniejszą aplikację nawigacyjną, czyli Google Maps. Nie jest to jednak jedyna opcja. Możesz poszukać innych apek, przy czym licz się z tym, że te najlepsze nie będą darmowe.

Aplikacja ostrzegająca o kontrolach radarowych

Przykładem będzie tutaj polska aplikacja Yanosik, z której korzystają tysiące kierowców i bardzo ją sobie chwalą. Od razu podkreślmy, że nie zachęcamy do łamania przepisów drogowych, a tym bardziej tego nie pochwalamy. Takie aplikacje pozwalają jednak uniknąć bardzo wysokich mandatów w miejscach, w których policja urządza sobie typowe polowanie na kierowców.

Ponadto takie aplikacje można wykorzystać do sprawdzania, czy na trasie nie tworzy się korek, czy nie doszło do poważnego wypadku etc. To bardzo wygodna alternatywa chociażby dla popularnego przed laty CB radia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.