Apple Pay: jak uruchomić usługę na iPhonie?

Jerzy Biernacki
19.05.2020

W dobie powszechnych płatności zbliżeniowych coraz więcej osób dochodzi do wniosku, że nie ma sensu za każdym razem zabierać ze sobą portfela, gdy planuje się zrobić zakupy. W końcu telefon i tak mamy zawsze przy sobie, dlatego warto wykorzystać go do zapłacenia w sklepie. Jest to bardzo proste, ale wymaga zainstalowania aplikacji płatniczej, do której następie podłączamy swoje karty. Użytkownicy telefonów iPhone oczywiście są skazani na Apple Pay, co jednak nie stanowi żadnego wielkiego problemu – aplikacja działa sprawnie, jest intuicyjna w obsłudze i darmowa. Z naszego poradnika dowiesz się, jak uruchomić usługę Apple Pay na swoim iPhonie.

Czy Twój telefon obsługuje Apple Pay?

Na szczęście jest to praktycznie pewne. Wszystkie iPhony, poza modelem 5s, które obsługują Touch ID oraz Face ID, są również kompatybilne z usługą Apple Pay. Dotyczy to każdego modelu od generacji 6 w górę (ale też np. iPhone SE).

Nie ma więc tutaj takiej sytuacji, z jaką od lat borykają się użytkownicy telefonów z systemem operacyjnym Android, gdzie przed zakupem urządzenia trzeba się upewnić, czy obsługuje ono NFC.

Dodatkową zaletą Apple Pay jest to, że usługę wspierają praktycznie wszystkie banki działające w Polsce, a więc jest mało prawdopodobne, abyś nie mógł „podpiąć” do aplikacji którejkolwiek ze swoich kart.

Jak aktywować Apple Pay na telefonie?

Cała procedura jest bardzo prosta i poradzi sobie z tym każdy posiadacz smartfona, nawet niezbyt biegły w jego obsłudze. Zaczynamy od pobrania ze sklepu Apple aplikacji Wallet. Następnie, po jej uruchomieniu, klikamy w symbol plusa umieszczony w prawym-górnym rogu ekranu. Pojawi się kilka komunikatów dotyczących konfiguracji urządzenia – przeczytaj je i zatwierdź.

Teraz przechodzimy do najważniejszego kroku, czyli skanowania karty płatniczej, którą chcemy dodać do aplikacji. Na ekranie smartfona pojawi się wirtualna ramka, w której trzeba zmieścić dane karty – urządzenie automatycznie je zeskanuje i karta zostanie dodana do konta. Następnie trzeba jeszcze dodać kod bezpieczeństwa, który widnieje na odwrocie karty.

Karta jest dodana, ale jeszcze nie można nią płacić przy pomocy telefonu. Poczekaj na komunikat z Twojego banku o uruchomieniu usługi Apple Pay z prośbą o potwierdzenie rejestracji – może to nastąpić poprzez wpisanie kodu SMS lub zatwierdzenie w aplikacji mobilnej banku.

To już wszystko – usługa została uruchomiona i od tej pory możesz płacić za zakupy telefonem. Aby zrobić to bez każdorazowego odpalania aplikacji, wystarczy dwukrotnie wcisnąć ekran blokady i spojrzeć na ekran w celu zidentyfikowania użytkownika. W starszych modelach iPhone dwukrotnie wciskamy przycisk Touch ID przytrzymując na nim palec.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.