Automatyczne uzupełnianie kodów PIN z wiadomości SMS. Jak to właściwie działa?

Marek Szydełko
25.06.2024

Automatyczne wypełnianie kodów PIN z wiadomości SMS to niezwykle wygodna funkcja, z której wiele osób korzysta nie do końca świadomie, nie zdając sobie sprawy, jak ona właściwie działa. W prosty sposób wyjaśniamy to w naszym poradniku.

Czym jest automatyczne uzupełnianie kodów PIN z wiadomości SMS?

Funkcja ta jest dostępna na urządzeniach mobilnych z systemami iOS oraz Android. Umożliwia szybkie i bezbłędne wprowadzanie jednorazowych kodów dostępu wysyłanych przez różne serwisy internetowe i aplikacje mobilne w ramach weryfikacji dwustopniowej.

Aby uprościć ten proces i zminimalizować ryzyko błędów przy przepisywaniu kodu, firmy takie jak Google i Apple wprowadziły funkcję automatycznego uzupełniania kodu PIN z wiadomości SMS. Funkcja ta wykorzystuje zaawansowane technologie rozpoznawania tekstu dostępne w nowoczesnych smartfonach.

Jak to wygląda w praktyce?

Gdy otrzymasz wiadomość SMS z kodem PIN, oprogramowanie telefonu natychmiast go rozpoznaje i proponuje wstawienie ciągu cyfr w wymagane pole w aplikacji lub na stronie internetowej. Dzięki temu proces logowania lub rejestracji staje się szybszy i łatwiejszy.

Na iPhone'ach z systemem iOS 12 i nowszym funkcja automatycznego uzupełniania kodów PIN jest domyślnie włączona. Na wybranych urządzeniach z Androidem również, natomiast czasami trzeba ją włączyć ręcznie z poziomu menu telefony (opcje Google -> „Autouzupełnianie” -> „Kody weryfikacyjne SMS”).

Na koniec uspokajamy: funkcja ta jest bezpieczna, o ile oczywiście nikt niepowołany nie ma dostępu do Twojego telefonu, a także nie logujesz się do poszczególnych usług podczas korzystania z publicznej sieci Wi-Fi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie