Bezpieczna nauka zdalna – najważniejsze zasady

Maciej Piwowski
10.01.2022

Nauka zdalna stała się codziennością w większości polskich domów. Rodzice często nie mają czasu, aby pilnować, czy dziecko rzeczywiście uczestniczy w lekcjach online, ponieważ sami są pochłonięci pracą, którą nierzadko trzeba łączyć z obowiązkami domowymi. Kluczowe znaczenie ma jednak zapewnienie dziecku bezpiecznej nauki zdalnej, co można zrobić stosując się do kilku prostych zasad. Najważniejsze z nich omawiamy w naszym poradniku.

Oprogramowanie antywirusowe

To podstawa, ponieważ podczas nauki zdalnej dziecko będzie korzystać z najróżniejszych potencjalnych źródeł infekcji – nie tylko przeglądarki internetowej, ale również samych narzędzi do nauki online, które coraz częściej służą do wysyłania podejrzanych załączników mogących zawierać złośliwe oprogramowanie. Zanim więc udostępnisz dziecku komputer do nauki zdalnej, to zadbaj o zainstalowanie na nim dobrego programu antywirusowego.

Kontrola rodzicielska

Jest wiele aplikacji do tzw. kontroli rodzicielskiej, które można wykorzystać chociażby w celu zablokowania dostępu do niektórych stron czy uniemożliwienia pobrania programów wymagających płatności online.

Zakrywanie kamerki internetowej, gdy nie jest potrzebna

Trzeba wyjaśnić dziecku, że kamerka internetowa – choć niezbędna podczas lekcji online – może być również zagrożeniem. Dlatego pociecha po każdej lekcji powinna zakrywać kamerkę specjalną blendą lub wyłączać ją na czas przerwy w nauce.

Tylko oficjalne narzędzia do nauki zdalnej

Szkoła z pewnością przekazała informację na temat wykorzystywanego oprogramowania do nauki zdalnej. Trzeba je pobrać, a następnie zaznajomić dziecko z jego obsługą. Warto również wyjaśnić pociesze, jak ma rozpoznawać próby podszywania się pod oficjalne oprogramowanie przez złośliwe aplikacje.

Wyczulenie dziecka na zgłaszanie rodzicom wszelkiego podejrzanego zachowania w Internecie

Tutaj nie ma innej drogi niż szczera rozmowa z dzieckiem. W zależności od jego wieku można mu wyjaśnić, jak działają przestępcy internetowi, czym jest złośliwe oprogramowanie, kogo należy unikać w sieci i na jakie strony nigdy nie wchodzić bez nadzoru rodziców. Świadome dziecko dużo szybciej zgłosi rodzicom potencjalne zagrożenie, co może je uchronić przed nieprzyjemnościami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.