Bezpieczne zakupy na OLX – najważniejsze zasady, których warto przestrzegać

Piotr Kowalczyk
14.11.2022

OLX to najpopularniejsza platforma z ogłoszeniami lokalnymi. Jednak już dawno jej użytkownicy przestali skupiać się wyłącznie na ofertach z sąsiedztwa. Na popularności zyskują zakupy z wysyłką, co oczywiście rodzi sporo zagrożeń. Dlatego warto przypomnieć kilka podstawowych zasad bezpiecznych zakupów na OLX.

Nie wysyłaj przelewu sprzedawcy

Nie ufaj nikomu, nawet jeśli sprzedający sprawia dobre wrażenie. Wysyłając przelew obcej osobie prosisz się o kłopoty. W przypadku zakupu z wysyłką zawsze skorzystaj z opcji przesyłki OLX. W jej ramach platforma blokuje wpłacone przez kupującego środki do momentu, aż ten otrzyma zamówiony przedmiot.

Rada

Proces otwarcia paczki warto sfilmować, aby mieć dowód, gdyby w środku zamiast zamówionego przedmiotu znalazła się np. cegła.

Sprawdź autentyczność oferty

Podejrzenie muszą budzić wszelkie ogłoszenia sprzedaży opatrzone zdjęciami ukradzionymi z Internetu czy ze strony producenta. Zawsze dokładnie przeczytaj opis oferty i upewnij się, że zdjęcia na pewno przedstawiają wystawiony przedmiot. Poproś również sprzedającego o dodatkowe zdjęcia uwiarygadniające ofertę.

Staraj się wybierać przedmioty z odbiorem osobistym

To oczywiście znacznie zawęża krąg poszukiwań, natomiast bezpieczniej jest poczekać, aż poszukiwany przedmiot pojawi się w sąsiedztwie i odebrać go osobiście, niż ryzykować opcję z wysyłką, która może się okazać oszustwem.

Nie podawaj danych karty

Jeśli sprzedawca prosi o podanie numeru karty płatniczej, to od razu przerwij kontakt i zgłoś ten przypadek obsłudze portalu OLX. Podobnie zachowaj się w momencie, gdy sprzedawca prześle Ci link do strony, na której rzekomo możesz dokonać szybkiej płatności czy wypełnić swoje dane do wysyłki przedmiotu za pobraniem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.