Bezprzewodowe systemy alarmowe - czyli jak zabezpieczyć swój dom lub firmę

Marek Szydełko
28.11.2019

Obecnie mocne zamki czy rolety przeciwwłamaniowe mogą nie do końca ochronić nasz dom, czy firmę przed ewentualnym włamaniem. Jeśli chcemy podwyższyć stan zabezpieczenia naszego dobytku, to warto zastanowić się nad montażem systemu alarmowego. Odpowiednio dobrany alarm może odstraszyć potencjalnego złodzieja i ochronić nasze przedmioty. Na jaki alarm się zdecydować? Podpowiadamy!

Systemy alarmowe w domach i firmach

Podstawową funkcją systemu alarmowego jest reagowanie na zdarzenia alarmowe, takie jak wtargnięcie niechcianych osób, stłuczenie szyby, niepowołane otwarcie okien i drzwi. Taki system ma zadziałać odstraszająco i pozwala uchronić nasze mienie przed kradzieżą. Dlatego też coraz częściej jest stosowany nie tylko w firmach, ale również przez właścicieli domów jednorodzinnych, wpływając pozytywnie na ich poczucie bezpieczeństwa.

Jaki system alarmowy wybrać?

Wybierając konkretny system alarmowy, zwróćmy uwagę na jego rodzaj. Zazwyczaj w domach jednorodzinnych montuje się jeden z trzech systemów alarmowych. Różnią się one przede wszystkim możliwościami.

  • Standardowe systemy alarmowe posiadają czujniki oraz detektory rozmieszczone we wszystkich pomieszczeniach w domu. Łączą je kable, poprowadzone bezpośrednio do centrali alarmowej. Ten rodzaj alarmu wyróżnia się niską ceną i dużą skutecznością. Jednak jego minusem jest konieczność zamontowania dużej ilości kabli i warto pomyśleć o nim już na etapie budowy domu.
  • Bezprzewodowe systemy alarmowe, takie, jak te dostępne w sklepie Eltrox – https://www.eltrox.pl/systemy-alarmowe/systemy-bezprzewodowe.html, są o wiele bardziej praktycznym rozwiązaniem. Nie ma tu konieczności poprowadzenia okablowania. Elementy alarmu są połączone ze sobą bezprzewodowo, zasila się je za pomocą baterii. Montaż takich systemów jest znacznie prostszy w wykonaniu, jednak również ma to wpływ na cenę, która jest wyższa niż w przypadku standardowych systemów.
  • Systemy Sygnalizacji Włamania i Napadu (SSWiN) należą do najbardziej zaawansowanych alarmów. Posiadają czujniki, które wykrywają nawet najmniejszy ruch w budynku. Po jego wykryciu emitują sygnał dźwiękowy oraz świetlny. Sygnał dociera do centrali, właściciela domu oraz stacji monitorowania.

Zalety montażu systemów alarmowych

Główną zaletą montażu systemu alarmowego jest uruchomienie sygnalizacji alarmowej automatycznie, w momencie wykrycia wtargnięcia na posesję. W konsekwencji przekłada się to na zmniejszenie ryzyka włamania oraz zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Współczesne systemy alarmowe dają możliwość wydzielenia stref alarmowych, można w nich rozróżnić część dzienną i nocną, tak by alarm zadziałał na zasadzie wczesnego ostrzegania.

Dodatkowo system alarmowy daje możliwość zdalnego monitorowania pracy kamer na przykład poprzez aplikację w telefonie lub przez Internet. Mamy nawet możliwość manipulacji oświetleniem. Taki system może również pełnić funkcję zabezpieczającą przed pożarem, zalaniem czy też ulatnianiem się czadu. Jeśli chodzi o koszt, to prostsze projekty możemy wykonać w granicach kilkuset złotych. Natomiast zaawansowane alarmy mogą kosztować więcej. Wszystko zależy od naszych potrzeb oraz możliwości finansowych, jakie posiadamy.

Obecnie najbardziej popularnym systemem alarmowym stał się alarm bezprzewodowy. Nic dziwnego, gdyż posiada on wiele plusów. Przede wszystkim mamy możliwość założenia go w każdym momencie, nawet już po wybudowaniu domu. Dodatkowo, w przypadku przeprowadzki, bez problemu zabierzemy go ze sobą w nowe miejsce.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.