Biurkowa drukarka etykiet – zastosowania

Andrzej Winnicki
07.08.2019

Dzięki wyspecjalizowanym urządzeniom do wydruku etykiet, każda firma może opracowywać oznaczenia produktów we własnym zakresie. Oczywiście ich treść musi być zgodna z obowiązującymi normami, ale etykieta może zyskać oryginalny wygląd, nawiązujący do stylu, z jakim kojarzy się dana marka. Biurkowa drukarka etykiet nie służy jednak wyłącznie do wydruku papierowych oznaczeń. Pochodzące od cenionych producentów urządzenia wykorzystywane są w rozmaitych branżach, nie tylko w magazynach czy procesie sprzedaży.

Rodzaje drukarek do wydruku etykiet

Drukarki etykiet nazywane są również drukarkami kodów kreskowych, bo zwykle właśnie takie oznaczenia (kody  kreskowe) widnieją na etykiecie, a dzięki nim możliwa jest automatyczna identyfikacja produktów. Kody kreskowe są podstawowym elementem nowoczesnego handlu, dlatego na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń do ich wydruku i odczytu. Jeśli chodzi o wydruk etykiet, różne przedsiębiorstwa mają różne potrzeby. Tam, gdzie drukuje się niemal non stop, do tego występują trudne warunki pracy, najlepiej sprawdzają się drukarki przemysłowe.

Kolejną grupę urządzeń stanowią drukarki półprzemysłowe, które łączą w sobie ważniejsze cechy drukarki biurkowej i w pełni przemysłowej. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie konieczny jest wydruk dużej ilości etykiet w stosunkowo krótkim czasie, ale warunki, w których pracuje urządzenie nie są skrajnie ciężkie.

W mniejszych firmach, fundacjach, laboratoriach czy punktach handlowych druk etykiet odbywa się przy wykorzystaniu drukarek biurkowych, a niekiedy także przenośnych. Poszczególne modele drukarek biurkowych różnią się wielkością, parametrami technicznymi, liczbą funkcjonalności, w związku z czym znajdują rozmaite zastosowania.

Drukarka etykiet umożliwia wydruk biletów, kuponów i paragonów

Drukarki biurkowe świetnie sprawdzają się w przypadku punktów i stoisk handlowych, zwłaszcza gdy zachodzi potrzeba wydruku wejściówek (biletów), paragonów czy kuponów uprawniających do skorzystania z jakiejś atrakcji. Przydają się zatem nie tylko w sklepach, ale także w instytucjach kultury (muzeum, teatr itd.), płatnych kąpieliskach, ogrodach zoologicznych i wielu innych miejscach, do których możemy wejść po uiszczeniu stosownej opłaty.

Drukarka etykiet znajduje zastosowania również w przychodniach lekarskich i ośrodkach zdrowia, laboratoriach, bibliotekach, archiwach. Etykietami oznacza się bowiem nie tylko przedmioty przeznaczone do sprzedaży, ale również próbki do badań, dokumenty, a nawet osoby (np. pacjentów przyjmowanych do szpitala). Urządzenia do wydruku kodów kreskowych są oczywiście niezbędne również w firmach transportowych i logistycznych. 

Identyfikacja i sprzedaż asortymentu

Podstawowym zastosowaniem drukarek etykiet jest oczywiście wydruk oznaczeń zawierających informacje o produktach trafiających do sprzedaży.  Oznaczenia towarów odpowiednim kodem kreskowym są podstawą w procesie identyfikacji i sprzedaży asortymentu sklepowego. Jeszcze do niedawna wydruk etykiet zlecano firmom zewnętrznym. Oczywiście dziś nadal jest to możliwe, jednak coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na zakup własnej drukarki etykiet. Wybór jest naprawdę ogromny.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie