Chcesz przejść na Windows 10 za darmo? Musisz się pospieszyć

Marek Szydełko
23.05.2016

Wszystko co dobre szybko się kończy i nie inaczej będzie z ofertą Microsoftu, który umożliwił posiadaczom legalnych wersji Windowsa 7 i 8.1 wykonanie darmowego uaktualnienia do wersji Windows 10. Użytkownicy podeszli do sprawy ostrożnie, po dla wielu bardzo niemiłych doświadczeniach z „ósemką”. Jeśli i Ty wciąż się wahasz i odwlekasz moment wykonania aktualizacji, musisz się pospieszyć z decyzją. Sprawdź, do kiedy będzie możliwe darmowe przejście na Windows 10.

Do kiedy masz czas na darmowe uaktualnienie do Windows 10?

Czasu zostało niewiele, bo wiemy już, że Microsoft umożliwi bezpłatne przejście na najnowszą wersję swojego systemu operacyjnego tylko do 29 lipca 2016 roku. Później trzeba już będzie płacić. Ile? Zajrzyjmy do oficjalnego sklepu firmy z Redmond.

Windows 10 w komercyjnej sprzedaży na polskim rynku kosztuje 579,99 zł i prawdopodobnie taka sama cena zostanie zaproponowana użytkownikom od 30 lipca 2016 roku. Sporo, choć poprzednie wersje systemu Windows kosztowały podobnie. Jeśli więc nie chcesz płacić, to zaplanuj wcześniejsze uaktualnienie i ciesz się nowym systemem za darmo.

Kto może mieć Windows 10 za darmo?

Bezpłatne uaktualnienie przysługuje użytkownikom legalnych wersji systemu Windows 7 i 8.1 (8 po aktualizacji), a dokładnie chodzi o:

  • Windows 7 i 8.1 Start/Home Basic, Home Premium – z tych systemów można dokonać aktualizacji do wersji Windows 10.
  • Windows 7 Professional/Ultimate i Windows 8.1 Pro/ Pro dla studentów – z tych systemów można dokonać aktualizacji do Windows 10 Pro.

Przeprowadzenie aktualizacji jest banalnie proste – wystarczy kliknąć w baner przypominający, który co jakiś czas wyświetla się z paska u dołu ekranu lub wejść w ustawienia systemu i wybrać opcję Aktualizuj do Windows 10.

Warto? Zdania są podzielone

Windows 10 ma zaciekłych wrogów i trudno się temu dziwić – system wyraźnie poszedł w kierunku jego wygodnej obsługi na urządzeniach mobilnych, choć trzeba uczciwie przyznać, że nie jest to już aż tak uciążliwe, jak w przypadku w gruncie rzeczy nieudanego Windowsa 8. Jeśli więc nie chcesz cofać się do Windowsa 7, ale masz dość „ósemki”, Windows 10 powinien dać Ci sporo radości.

Ważne

Pamiętaj jednak, że wciąż mnóstwo urządzeń peryferyjnych nie doczekało się sterowników pod najnowszą wersję systemu, dlatego nie zdziw się, jeśli po przejściu na Windows 10 komputer nie będzie rozpoznawać np. drukarki.

Mimo wszystko warto wykonać darmowe uaktualnienie, ponieważ jest ono dożywotnie. Co to oznacza? Nawet jeśli po godzinie wrócić do poprzedniej wersji systemu (masz na to 30 dni), to i tak nadal będzie Ci przysługiwać darmowe uaktualnienie w przyszłości. Szkoda przegapić taką okazję.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.