Chcesz zrootować telefon? Lepiej dwa razy się zastanów!

Mateusz Nowak
17.08.2020

Rootowanie telefonu, czyli wgrywanie nieoryginalnej nakładki na system operacyjny, to bardzo popularny sposób na to, aby np. zyskać możliwość nieograniczonego instalowania aplikacji spoza oficjalnych sklepów czy dowolnego sterowania ustawieniami urządzenia. W Internecie często można się natknąć na uniwersalną poradę w stylu: „zrootuj system i po problemie”. Brzmi świetnie, ale zanim zdecydujesz się na ten krok, powinieneś wiedzieć, z jakimi zagrożeniami może się to wiązać.

Utrata gwarancji

Żaden producent telefonu komórkowego nie utrzyma gwarancji na urządzenie w sytuacji, gdy użytkownik zrootował system operacyjny. Jest to równoznaczne ze zrzeczeniem się praw do ochrony gwarancyjnej oraz rękojmi. Powód? Nieuprawniona ingerencja w fabryczne oprogramowanie. Z punktu widzenia producenta nie ma różnicy, czy użytkownik zrootował system czy wymienił połowę podzespołów – w każdym z takich przypadków dochodzi do pogwałcenia zapisów gwarancyjnych.

Jeśli więc Twój smartfon jest wciąż na gwarancji fabrycznej, to nie warto decydować się na rootowanie. Zrób to, jeśli faktycznie musisz, dopiero po wygaśnięciu ochrony gwarancyjnej.

Niższy poziom bezpieczeństwa

Jak wspomnieliśmy, jedną z zalet zrootowania systemu operacyjnego w telefonie jest możliwość instalowania dowolnych aplikacji, pochodzących z każdego źródła – nie tylko z oficjalnych sklepów. Każdy kij ma jednak dwa końce. W tym przypadku musisz się liczyć z tym, że pobierając aplikacje niewiadomego pochodzenia, podejmujesz poważne ryzyko. Nie możesz mieć przecież pewności, że dana apka jest bezpieczna, że nie jest scamem czy złośliwym oprogramowaniem. Jasne, że w oficjalnych sklepach takie kwiatki też się zdarzają, ale mimo wszystko prawdopodobieństwo pobrania wirusa z takiego Google Play jest mniejsze.

Niestabilna praca telefonu

Rootowanie telefonu teoretycznie powinno przyspieszyć działanie smartfonu, ponieważ pozbywasz się dzięki temu fabrycznej nakładki na system operacyjny – a to ona z reguły spowalnia pracę urządzenia. Nie zdziw się jednak, gdy efekt będzie dokładnie odwrotny od zamierzonego. Może się okazać, że po zrootowaniu telefon pracuje niestabilnie, poszczególne aplikacje przestały działać, są problemy z zasięgiem czy zabezpieczeniami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie