Co tak naprawdę może się stać, gdy padniesz ofiarą cyberataku?

Mateusz Nowak
05.08.2021

Cyberatak kojarzy się z działaniem wymierzonym w największe firmy i instytucje państwowe. Tymczasem z perspektywy początkującego przestępcy internetowego dużo korzystniej jest wziąć sobie na cel przeciętnego Kowalskiego, który nie dość, że nie spodziewa się żadnych problemów, to jeszcze po macoszemu traktuje kwestię bezpieczeństwa w sieci. Masz podobnie? Dowiedz się zatem, jakie mogą być realne konsekwencje wymierzenia w Ciebie cyberataku (np. wykradzenia Twoich danych).

Utrata pieniędzy

Dla wielu osób będzie to najboleśniejsza strata. Nie miej złudzeń: kradzież pieniędzy z Twojego konta bankowego nie jest żadnym problemem dla doświadczonego cyberprzestępcy, który wejdzie w posiadanie danych logowania do bankowości elektronicznej. Może również przechwycić dane Twojej karty płatniczej i zrobić nią zakupy w Internecie.

Kradzież tożsamości

Choć możesz nie do końca zdawać sobie sprawę z tego, jakie wiążą się z tym konsekwencje, to uwierz na słowo – są bardzo poważne. Kradzież tożsamości oznacza, że w każdej chwili ktoś może np. zaciągnąć kredyt na Twoje dane, wziąć sprzęt na raty czy wykupić jakąś usługę – odkręcenie tego może zająć miesiące, a Ty będziesz musiał spłacać czyjeś zobowiązanie.

Zablokowanie urządzenia

To jedna z popularniejszych form wyłudzania pieniędzy w Internecie. Cyberprzestępca może np. zablokować Twój telefon, tablet czy komputer, ale też stronę internetową. Aby odzyskać do nich dostęp będziesz musiał zapłacić okup, najczęściej w kryptowalucie.

Kradzież kompromitujących zdjęć

Każdy z nas ma w pamięci urządzenia mobilnego jakieś zdjęcia, które nie powinny ujrzeć światła dziennego (np. te zrobione podczas suto zakrapianej imprezy). Jeśli cyberprzestępca wejdzie w ich posiadanie, to będzie mógł Cię łatwo szantażować i grozić ich opublikowaniem na przykład na Twoim profilu na Facebooku. Co zrobisz? Oczywiście zapłacisz mu okup, ale bez gwarancji, że faktycznie zniszczy zdjęcia.

Ponadto w grę wchodzą jeszcze straty wizerunkowe, gdy np. ktoś włamie się na Twój profil facebookowy i zacznie rozsyłać wiadomości z prośbą o pożyczkę czy publikować jakieś obrazoburcze treści.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.