Co to jest numer IMEI i do czego może Ci się przydać?

Mateusz Nowak
08.06.2018

Każdy telefon komórkowy posiada swój unikalny numer IMEI. Większość użytkowników nawet nie wie o jego istnieniu, a ci, którzy o nim słyszeli, nie zawsze zdają sobie sprawę, do czego jest on w ogóle potrzebny. Wszystko wyjaśniamy w naszym krótkim poradniku. Warto przeczytać!

Numer IMEI – czyli co?

Numer IMEI (akronim od International Mobile Equipment Identity) to unikalny numer przypisany do każdego telefonu komórkowego. W ciągu znaków są zapisane bardzo ważne informacje na temat komórki. Jeśli nie wiesz, jaki jest numer IMEI Twojego telefonu, możesz to ustalić na kilka sposobów.

  1. Numer IMEI jest wybity na obudowie telefonu – w zależności od modelu możesz go znaleźć pod baterią, z boku slotu na kartę SIM czy po prostu na pleckach obudowy.
  2. W telefonach z Androidem numer IMEI można znaleźć w systemie – wystarczy wejść w ustawienia i poszukać opcji nazwanej najczęściej „Informacje o telefonie”.
  3. W ostateczności możesz poprosić o wygenerowanie numeru IMEI. Wystarczy wpisać kod *#06# i zatwierdzić słuchawką połączenia. Po chwili na ekranie pojawi się numer, a często także kod kreskowy telefonu.

No dobrze, ale po co Ci w ogóle ta wiedza?

Znajomość numeru IMEI urządzenia może być bardzo przydatna. Przede wszystkim warto go znać chcąc zgłosić kradzież lub zgubienie telefonu. Wówczas będzie możliwość jego namierzenia, o ile aparat wciąż jest w zasięgu sieci.

Poza tym numer IMEI zawiera wszystkie istotne informacje na temat telefonu. Możesz go użyć do tego, by sprawdzić, czy sprzedawca oferuje Ci faktycznie ten model, na którego zakupie Ci zależy. W sieci znajdziesz różne strony rozszyfrowujące numery IMEI. Wówczas uzyskasz takie informacje, jak:

  • Dokładna nazwa modelu
  • Marka producenta
  • Dodatkowe funkcje, w jakie został wyposażony aparat

Jest to zatem skuteczny sposób na to, by nie dać się nabrać. Numer IMEI można więc porównać do numeru VIN pojazdu. Zdradza on wszystkie kluczowe informacje na temat danego urządzenia.

Gdzie przechowywać numer IMEI? Najlepiej w kartonie po telefonie, bo tam będziesz go szukać w pierwszej kolejności. Możesz również zapisać sobie numer IMEI na dysku komputera. Ważne, by mieć świadomość jego istnienia, a także rozumieć, jakie jest jego przeznaczenie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.