Co to jest scam? Jak nie dać się naciąć na internetowe oszustwo?

Marek Szydełko
13.04.2018

Scam wciąż jest mało znanym terminem, jednak to powinno się szybko zmienić, ponieważ ma on ogromne znaczenie dla nasze bezpieczeństwa w świeci. Mnóstwo osób nadal naiwnie wierzy, że każda relacja, szczególnie o charakterze biznesowym, nawiązana w sieci nie może im wyrządzić żadnej szkody. To oczywiście nieprawda. Skala scamu jest coraz większa. Jak się chronić przed tym zagrożeniem i nie paść ofiarą internetowego oszustwa? Przeczytasz o tym w naszym poradniku.

Czym właściwie jest scam?

Scam to jedna z najbardziej perfidnych form oszustwa. Polega na wzbudzeniu zaufania drugiej osoby, dzięki czemu możliwe jest łatwe sterowanie jej wyborami i zmuszenie jej do powierzenia np. swoich pieniędzy czy danych osobowych. Oszust zawsze obiecuje coś wartościowego, np. bardzo wysokie zyski czy atrakcyjną cenę zakupu. To działa na wyobraźnię i skłania wiele osób do podejmowania ryzykownych decyzji w sieci.

Scam jest obecnie powszechnie praktykowany w Internecie. Powstają tysiące stron tworzonych wyłącznie w celu wyłudzania pieniędzy czy właśnie danych użytkowników. Oszust zawsze ma jakiegoś asa w rękawie, dzięki któremu może z łatwością wzbudzić zaufanie swojej ofiary. Przestępcy podszywają się pod sklepy, firmy kurierskie, urzędy, nawet dostawców mediów.

Klasyczny przykład scamu

Załóżmy, że chcesz kupić nową lodówkę. Średnia cena wybranego modelu w popularnych sklepach internetowych wynosi 1200 złotych. Trafiasz jednak na ofertę nieznanego sobie sklepu, który chce sprzedać tę samą lodówkę za jedynie 900 złotych. To oczywiste, że taka propozycja przykuje Twoją uwagę.

Jeśli sklep jest profesjonalnie zbudowany, to wzbudzi Twoje zaufanie. Pojawia się wówczas myśl: „Po co mam przepłacać, skoro mogę zaoszczędzić aż 300 złotych?” Choć instynkt podpowiada Ci, że to może być oszustwo, starasz się uspokoić sumienie argumentami w stylu: to na pewno promocja, prawdopodobnie sklep dopiero wchodzi na rynek i chce pozyskać klientów itd.

Zamawiasz więc lodówkę, podajesz dane swojej karty kredytowej, ale oczywiście urządzenie nigdy do Ciebie nie dociera. Jest to klasyczny schemat działania oszustów wykorzystujących scam do wyłudzania pieniędzy od swoich ofiar.

Jak się przed tym chronić?

Przede wszystkim kieruj się zdrowym rozsądkiem. Nie wierz w nieprawdopodobnie dobre okazje. Przed dokonaniem zakupu w jakimkolwiek nieznanym Ci sklepie, dokładnie poczytaj opinie na jego temat. Jeśli niczego nie znajdziesz, to nie zgadzaj się na rolę królika doświadczalnego. Zawsze sprawdzaj, czy dana strona korzysta z szyfrowanego połączenia – jeśli nie, to nigdy nie podawaj na niej swoich danych osobowych, a tym bardziej danych karty kredytowej.

Scam to bardzo poważne zagrożenie w Internecie, które będzie przybierać na silę. Karmi się ono ludzką naiwnością. Dlatego nigdy nie ufaj komuś, kto oferuje Ci zbyt dobre warunki zakupu czy obiecuje zbicie fortuny bez wysiłku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.