Co to jest VPN?

Piotr Kowalczyk
19.10.2021

Prawdopodobnie choć raz zetknąłeś się z akronimem VPN. Brzmi tajemniczo, a w rzeczywistości jest łatwy do rozszyfrowania – to Virtual Private Network. VPN bywa bardzo przydatny, głównie wtedy, gdy chcemy zachować względną anonimowość w sieci oraz korzystać z Internetu bezpieczniej niż standardowo. Dowiedz się, czym dokładnie jest VPN i jak działa.

Wirtualna Sieć Prywatna

Wyjaśnieniem, czym jest VPN, znajdziemy już w nazwie tego oprogramowania. Jest to technologia, która umożliwia stworzenie prywatnej sieci na potrzeby łączenia się z Internetem oraz wykonywania w nim różnych operacji. Co ważne, mówimy tutaj o sieci wirtualnej, do której stworzenia nie jest potrzebny np. fizyczny serwer. Nie ma również żadnych kabli, a wszystkim zarządzamy z poziomu własnego komputera.

VPN można porównać do pośredniej przestrzeni, w której znajduje się użytkownik oraz jego urządzenie. Sieć wirtualna odseparowuje podłączenie do niej urządzenie od globalnych serwerów, dzięki czemu przesyłanie danych odbywa się w sposób poufny, wyłącznie na linii użytkownik-serwer VPN-Internet.

Zalety korzystania z VPN

Zaletą VPN jest to, że technologia wyklucza możliwość dołączenia do sieci osoby z zewnątrz. W naturalny sposób zwiększa do bezpieczeństwo użytkownika podczas korzystania z Internetu. Tworząc wirtualną sieć mamy pewność, że żadne nieuprawnione urządzenie nie zostanie do niej przyłączone – co może się z kolei zdarzyć w przypadku korzystania ze zwykłej sieci wewnętrznej Wi-Fi.

Trzeba podkreślić, że korzystając z VPN wszystkie operacje wykonywane z poziomu podłączonego do sieci urządzenia są szyfrowane. Znacząco minimalizuje to ryzyko np. przechwycenia kluczy prywatnych podczas robienia zakupów w Internecie czy logowania się do bankowości elektronicznej. Odczytanie zakodowanych danych teoretycznie jest możliwe, natomiast wymaga bardzo zaawansowanego oprogramowania.

Wspomnijmy również o tym, że VPN to sieć w 100% prywatna. Dzięki temu dostępu do niej może udzielić tylko użytkownik, co pozwala bezpiecznie wymieniać się różnego rodzaju plikami, dokumentami i danymi wymagającymi maksymalnej poufności.

Aby utworzyć własną sieć VPN wystarczy tylko pobrać odpowiedni program z Internetu – pamiętaj, aby zawsze robić to bezpośrednio ze stron producentów takiego oprogramowania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.