Co to jest Wi-Fi 6?

Piotr Kowalczyk
14.07.2021

Na pewno każdego dnia korzystasz z Wi-Fi. Sieć bezprzewodowa jest bardzo komfortowym rozwiązaniem, które nareszcie uwolniło nas od kabli. Czy jednak wiesz, że standard Wi-Fi zmieniał się na przestrzeni lat wielokrotnie i wciąż jest udoskonalany? Jego najnowsza odsłona to Wi-Fi 6. Co warto o niej wiedzieć? Sprawdź w naszym poradniku.

Czym jest sieć Wi-Fi 6?

Wi-Fi 6 (802.11ax) to standard sieci bezprzewodowej najnowszej generacji, który powoli zastępuje Wi-Fi 5 (802.11ac). Jest to dużo szybsza sieć, która pozwala uzyskać prędkość przesyłania danych na poziomie nawet do 10 Gb/s. Oczywiście nadal niewiele urządzeń jest w stanie wykorzystać taką prędkość, natomiast to będzie się stopniowo zmieniać.

Warto wiedzieć

Wi-Fi 6 jest kolejnym etapem przygotowań do rewolucji, jaką przyniesie nam upowszechnienie się tzw. Internetu Rzeczy oraz w pełni autonomicznej motoryzacji.

Sieć Wi-Fi 6 została przygotowana w celu obsługiwania bardzo dużej liczby urządzeń jednocześnie. To odpowiedź na obecne i przyszłe trendy. Coraz więcej z nas podłącza do sieci domowej kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt urządzeń: smartfony, tablety, komputery, telewizory, kamery, sprzęt AGD itd. Dlatego obecny standard Wi-Fi 5 przestaje być wystarczający.

Jak działa Wi-Fi 6?

Nowy standard uzyskuje tak dobre wyniki w zakresie przepustowości dzięki technologii MIMO, czyli Multiple Input / Multiple Output, która sprowadza się do zastosowania wielu anten w jednym routerze. Umożliwia to urządzeniu równoczesne przesyłanie kilku strumieni danych, a tym samym przekłada się na zwiększenie przepustowości łącza.

Warto wspomnieć także o innej technologii OFDMA, czyli Orthogonal Requency Division Multiple Acces, która pozwala podzielić kanał na kilka mniejszych kanałów działających na różnych pasmach, dostosowanych do potrzeb poszczególnych urządzeń.

Urządzenia obsługujące Wi-Fi 6

Póki co oferta takich sprzętów jest dość ograniczona, choć można już znaleźć na przykład smartfony przystosowane do łączenia się z siecią bezprzewodową za pośrednictwem standardu Wi-Fi 6. Przykładami mogą być Samsung Galaxy S21, Xiaomi Mi 10T czy wreszcie iPhone 12.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.