Co zrobić z elektroodpadami?

Mateusz Nowak
18.08.2021

Masz w domu jakieś stare telefony, monitory, tablety, powerbanki i inne tego typu rzeczy, które tylko zajmują cenne miejsce? Nie wyrzucaj ich do zwykłego kosza! Grozi za to bardzo wysoki mandat, nawet do 5000 złotych. Takie śmieci są zaliczane do kategorii elektroodpadów i wymagają specjalnej trybu utylizacji. Sprawdź więc, jak możesz się ich pozbyć zgodnie z prawem.

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych

To najlepszy adres, pod jaki możesz się udać. W każdej gminie w Polsce musi działać co najmniej jeden Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli popularny PSZOK. Mieszkańcy, którzy opłacają wywóz śmieci, mogą bezpłatnie oddać nadmiarowe odpady do takiego punktu oraz pozbyć się rzeczy, które nie mogą zostać wrzucone prosto do kubła. Dobrym przykładem będą tutaj właśnie elektroodpady.

Jedyne, co musisz zrobić, to zapakować takie rzeczy do samochodu i podjechać pod bramę PSZOK-u, a następnie udowodnić, że masz prawo z niego skorzystać (zwykle wystarczy dokument potwierdzający miejsce zameldowania). Zużyte telefony czy inny sprzęt wrzuć do odpowiednio oznakowanego kontenera.

Oddaj zużyty sprzęt w sklepie

To dobra opcja dla tych, którzy aktualnie kupują nowy sprzęt elektroniczny i chcą się od razu pozbyć tego zużytego. Sklepy z elektroniką o powierzchni powyżej 400 metrów kwadratowych mają obowiązek przyjąć takie urządzenia od swoich klientów i następnie przekazać je do utylizacji. Jest to więc bardzo wygodne rozwiązanie. Jeśli np. planujesz zakup nowego monitora, to już przy zamawianiu wybranego modelu poinformuj sprzedawcę, że chcesz oddać stary ekran.

Pamiętaj

Sklepy o powierzchni przekraczającej 400 metrów kwadratowych są zobowiązane do przyjęcia sprzętu elektronicznego nawet jeśli niczego nie kupujesz – w takim przypadku obowiązuje jednak ograniczenie wymiarowe do maksymalnie 25 centymetrów we wszystkich płaszczyznach.

Zostaw w serwisie RTV i mobile

Na pewno znajdziesz w okolicy taki serwis, który być może będzie zainteresowany przyjęciem zużytego sprzętu elektronicznego. Szczególnie pożądane mogą być stare smartfony, tablety i laptopy, ponieważ dla fachowców jest to żyła złota (mogą odzyskać część podzespołów oraz cennych metali). Wystarczy więc zadzwonić i zapytać, czy możesz podrzucić posiadane elektroodpady.

Jeśli żaden z tych sposobów z jakiegoś powodu Ci nie odpowiada, to w ostateczności wystaw zużyty sprzęt na OLX lub inny portal ogłoszeniowy. Jeśli oferta będzie „za darmo”, to szybko znajdziesz chętnego, który podjedzie na miejsce i zabierze niepotrzebne Ci przedmioty. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.