Co zrobić ze starymi telefonami zalegającymi w szufladzie?

Mariusz Siwko
03.12.2020

Chyba każdy z nas ma w domu co najmniej jeden stary telefon komórkowy. Taki sprzęt jest dziś już mało przydatny, nawet jeśli działa i dałoby się z niego wykonywać i odbierać połączenia. Brak funkcji internetowych w praktyce przekreśla jednak komfort korzystania z komórki wyprodukowanej 10 czy 15 lat temu. Trzymanie starego telefonu nie ma zatem sensu i lepiej będzie się go pozbyć. Kilka pomysłów, jak to zrobić, znajdziesz w naszym poradniku.

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Elektronicznych

Zacznijmy od tego, że prawo zakazuje wyrzucania elektroodpadów do śmietnika. Obowiązkowo trzeba je przekazać do recyklingu, czym zajmują się firmy mające podpisane umowy z samorządami lub działające niezależnie. Możesz poszukać takiego przedsiębiorstwa w sieci. Jeśli nie masz czasu, to skorzystaj z wyszukiwarki Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Elektronicznych i tam właśnie zawieź stary telefon oraz innych zużyty sprzęt.

Oddaj/sprzedaj telefon w salonie operatora

To może być dość zaskakująca informacja, ale okazuje się, że operatorzy telefonii komórkowych bardzo chętnie przyjmują stare telefony – również te „z guzikami” i bez funkcji internetowych. Taki telefon jest wypełniony cennymi metalami, które można ponownie wykorzystać.

Operator w zamian najpewniej da Ci np. bon na zrobienie zakupów w sklepie internetowym sieci lub zaproponuje wymianę na nowy telefon, oczywiście w abonamencie. Możesz również porozmawiać o rabacie na smartfon z regularnej oferty operatora, ale bez wiązania się umową.

Sprzedaj stary telefon na OLX lub innym portalu ogłoszeń lokalnych

Na pewno nie będziesz zbyt długo czekać na kupca. Jak wspomnieliśmy wcześniej, nawet leciwe i od lat nieużywane telefony są skarbnicą cennych podzespołów i metali, w tym złota czy platyny. Mnóstwo osób zawodowo zajmujących się odzyskiwaniem tych minerałów skupuje telefony, szukając ich właśnie na OLX oraz innych portalach ogłoszeń lokalnych.

Jasne, że nie zbijesz na tym kokosów, ale jeśli masz do wyboru sprzedać telefon za np. 15 złotych lub dalej przechowywać go w szafie, gdzie tylko zajmuje miejsce, to decyzja wydaje się być prosta.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.