Cyfrowy paszport, czyli sposób na szybszą odprawę lotniskową. Ruszyły testy

Andrzej Winnicki
03.10.2023

Czy nam się to podoba czy nie, za kilka lat prawdopodobnie pożegnamy się i z papierowymi dokumentami, i z gotówką. Dąży do tego Unia Europejska, a kolejnym krokiem w tym kierunku jest wprowadzenie DTC, czyli Digital Travel Credentials. To projekt, który ma umożliwiać swobodne podróżowanie po Europie (a docelowo nie tylko) w oparciu o cyfrowy paszport dostępny z poziomu smartfonu. Testy tego rozwiązania ruszyły na lotnisku w Helsinkach.

W kolejce czekają już inne kraje

Z cyfrowego paszportu od 28 sierpnia mogą korzystać obywatele Finlandii, którzy podróżują samolotem z lotniska w Helsinkach na trasie do Londynu, Manchesteru oraz Edynburga (na pokładzie linii Finnair). Jest to oczywiście opcja, natomiast jeśli testy przebiegną pomyślnie, to podobne rozwiązanie może zostać wprowadzone także w innych krajach unijnych.

Kolejnym krajem zainteresowanym wdrożeniem technologii cyfrowego paszportu jest popularna wśród polskich turystów Chorwacja. Tam testy mogą ruszyć w przyszłym roku.

Założenia programu są proste: chodzi o skrócenie czasu potrzebnego na przeprowadzenie odprawy paszportowej na lotnisku, jak o wyeliminowanie ryzyka podróżowania w oparciu o fałszywe dokumenty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie