Czas wymienić baterię w smartfonie? Uważaj na tanie zamienniki!

Jerzy Biernacki
28.12.2018

Baterie stosowane we współczesnych telefonach komórkowych cechuje znakomita wydajność. Jednocześnie nie mamy nawet co marzyć o tym, że w pełni naładowany akumulator umożliwi korzystanie z urządzenia przez kilka dni. Smartfony, a dokładnie ich ekrany i instalowane na nich aplikacje, są bardzo prądożerne, stąd normą jest dziś konieczność codziennego podłączania urządzenia do ładowania. To oczywiście wpływa na drastyczne skrócenie trwałości akumulatora. Jeśli wiesz już, że bateria w Twoim smartfonie wymaga wymiany, szykuj się na wydatki. Pamiętaj jednak, że na tym elemencie nie wolno oszczędzać.

Nowa bateria? Tylko oryginalna!

To oczywiste, że zakup oryginalnej baterii do smartfona wiąże się z większym wydatkiem niż w przypadku zamiennika. Zwróć jednak uwagę, że w zamian otrzymujesz:

  • Pewność, że akumulator idealnie pasuje do telefonu;
  • Gwarancję bezpieczeństwa (Twojego i smartfona);
  • Pełną gwarancję konsumencką na podzespół;

Szczególnie interesująca jest kwestia bezpieczeństwa. Na pewno słyszałeś o przypadkach wybuchających baterii. Owszem, zdarzają się to także oryginalnym akumulatorom, jednak ryzyko w przypadku taniego zamiennika jest znacznie większe. Takie baterie, zwykle produkowane w Chinach i to jak najniższym kosztem, nie dają żadnej pewności, że nie ulegną rozszczelnieniu. Gdyby do tego doszło, telefon ulegnie zniszczeniu – a to i tak najbardziej optymistyczny scenariusz.

Poza tym wybierając najtańszy zamiennik zawsze ponosisz ryzyko, że bateria doprowadzi do awarii telefonu. Wystarczy, że sprzedawca lekko podkolorował parametry techniczne akumulatora, który może np. podawać znacznie większe napięcie, niż jest to zalecane przez producenta smartfona.

Oryginalną baterię do smartfona średniej klasy można kupić już za około 150-200 złotych. Zamiennik jest średnio dwukrotnie tańszy. Ta różnica nie jest więc na tyle duża, aby warto było dla niej ryzykować.

Wymieniać samemu czy iść do serwisu?

To już zależy od konstrukcji telefonu. Jeśli w Twoim smartfonie producent nie przewidział możliwości swobodnej wymiany baterii, to zdecydowanie zalecamy oddanie telefonu do specjalistycznego serwisu – najlepiej autoryzowanego. Wbrew pozorom taka operacja nie jest tak prosta, jak się powszechnie uważa.

Jeśli natomiast bateria w Twoim smartfonie jest wymienna, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zabrał się za to samodzielnie. Akumulator możesz kupić w sieci lub w serwisie stacjonarnym. Uważaj jednak na oferty sprzedaży używanych baterii – mogą być już skrajnie wyeksploatowane.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.