Czego możesz się spodziewać po smartfonie do 500 złotych?

Mateusz Nowak
15.11.2021

Czy za 500 złotych można kupić przyzwoity smartfon? Jak najbardziej. Nawet na najniższej półce regularnie pojawiają się ciekawe propozycje, które pod względem zastosowanych podzespołów oraz jakości wykonania i wydajności mogą się równać z flagowcami sprzed kilku lat. Pamiętaj jednak, że wydając 500 złotych na smartfon nie możesz oczekiwać rewelacji, a raczej dobrego stosunku ceny do jakości. Co może Ci przeszkadzać w telefonie za tak niewielką kwotę? Sprawdź w naszym poradniku.

Grube ramki

Od telefonu za około 500 złotych trudno jest oczekiwać rewelacyjnego wykonania i świetnego designu. W przeciwnym razie producenci mieliby problem, aby przekonać nabywców do głębszego sięgnięcia do kieszeni. Jednym z charakterystycznych elementów wyglądu tanich smartfonów są właśnie grube ramki, od których odchodzi się już w telefonach ze średniej i wyższej półki.

Średni aparat

Jeśli lubisz fotografować przy użyciu smartfonu, to zakup telefonu do 500 złotych może być nienajlepszą decyzją. W takich smartfonach znajdziemy raczej podstawowe aparaty, ze słabym światłem oraz z ograniczonym zakresem ustawień manualnych. Jeśli miałoby Ci to przeszkadzać, to radzimy jednak dołożyć 200-300 złotych do wyższego modelu.

Dość wolne działanie systemu

Nie ma tragedii, ale do ideału daleko – tak w skrócie można podsumować to, co oferują nam smartfony do 500 złotych pod względem prędkości działania. Jeśli przesiadasz się z telefonu sprzed 3-4 lat, to skok jakościowy będzie oczywiście zauważalny, natomiast w porównaniu ze smartfonami za 1000 złotych i więcej te o połowę tańsze wypadają niestety blado.

Ograniczony dostęp do aktualizacji

To może być spory problem z punktu widzenia osób, którym zależy nam tym, aby mieć zawsze najbardziej aktualną wersję systemu operacyjnego oraz poszczególnych aplikacji. Telefony z najniższej półki co do zasady otrzymują aktualizacje z opóźnieniem lub… wcale. Warto zwrócić na to uwagę przed zakupem konkretnego modelu.

Mała ilość pamięci wewnętrznej i pamięci RAM

Typowe dla smartfonów w cenie do 500 złotych jest to, że oferują między 2 a 3 GB pamięci RAM oraz do 32 GB pamięci wewnętrznej – choć zdarzają się modele z 64 GB pamięci. Tak czy inaczej nie są to oszałamiające wyniki dla osób, które oczekują płynnego działania systemu oraz chcą przechowywać w pamięci urządzenia duże ilości danych (pomoże tylko dodatkowa karta microSD).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.