Czy firmom opłaca się korzystać z outsourcingu it?

Krzysztof Jagielski
09.05.2016

Zjawisko tak zwanego outsourcingu jest w obecnym świecie niezwykle powszechne. W największym skrócie polega ono przede wszystkim na zleceniu wykonania określonych zadań firmie zewnętrznej.

Dzięki takiemu rozwiązaniu dane przedsiębiorstwo jest w stanie przesunąć ciężar wykonywanych zadań z produkcji podzespołów czy poszczególnych elementów konstrukcji na ich montaż, testowanie oraz ulepszanie. Niezwykle intrygującym jest jednakże fakt, iż wzrastająca liczba przedsiębiorstw decyduje się również na oddelegowanie stronom trzecim działań z dziedziny technologii informacyjnych.

Na jakie usługi mające na celu outsourcing usług informatycznych, decydują się właściciele zarówno małych jak i średnich firm? Przede wszystkim składane są zamówienia na administrację oraz konfigurację serwerów, projektowanie i wdrażanie sieci internetowych oraz portali WWW, pozycjonowanie stron internetowych, czy też archiwizację danych. Działania te, jakkolwiek niezbędne w przypadku prowadzenia firmy obecnej i funkcjonującej w Sieci, są niezwykle czasochłonne i wymagają oddelegowania do ich wykonania wysoce wyspecjalizowanego pracownika. Z tego właśnie powodu rozliczni przedsiębiorcy decydują się na outsourcing.

W tym miejscu pojawia się jednakże pytanie – czy rozwiązanie takie jest opłacalne? Okazuje się, że jak najbardziej! Z informacji uzyskanych od przedstawicieli firmy Softwarehut, takie rozwiązanie eliminuje np. konieczność prowadzenia szkoleń dla pracowników celem przygotowania ich do samodzielnej obsługi systemu informatycznego przedsiębiorstwa. Znika także konieczność rozszerzania zakresu obowiązków osób zatrudnionych, a co za tym idzie – zwiększania ich pensji. Wszystkie zadania z zakresu technologii informatycznych są bowiem wykonywane przez firmę zewnętrzną (niejednokrotnie zdalnie), w której szeregi wchodzą doświadczeni programiści, graficy komputerowi, czy też eksperci ds. optymalizacji i marketingu. Zadbają oni o sprawne i efektywne wykonanie powierzonych im zadań, jednocześnie oferując wysoce korzystne warunki finansowe.

Na szczególną uwagę zasługują usługi optymalizacyjne oraz archiwizacyjne. Jeżeli chodzi o pierwsze z nich, to zatrudnienie firmy zewnętrznej okazać się może strzałem w dziesiątkę. Zatrudnieni w niej eksperci mogą mieć o wiele więcej pomysłów dotyczących poprawy miejsca zajmowanego przez witrynę firmową w wynikach wyszukiwania czy tez zwiększenia świadomości marki. Właściwie prowadzone działania wywindować mogą nawet przedsiębiorstwo do pozycji lidera w branży, co jest równoznaczne z zauważalnym zwiększeniem generowanych przychodów.

Archiwizacja danych również jest działaniem, które warto powierzyć zawodowcom. Dzięki temu zaoszczędzimy znaczne sumy pieniędzy, które wydane zostałyby na zakup kolejnych dysków oraz serwerów służących do przechowywania istotnych informacji. Zespół ekspertów, którym powierzymy zadanie tworzenia kopii bezpieczeństwa plików może je przechowywać i kategoryzować w tak zwanej Chmurze, dzięki czemu możliwy będzie do nich natychmiastowy dostęp z dowolnego urządzenia posiadającego połączenie z Internetem, jak również zniknie konieczność posiadania fizycznych kopii danych zapisanych na nośnikach takich jak płyty czy dyski zewnętrzne.

Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że outsourcing usług it jest rozwiązaniem nie tylko usprawniającym funkcjonowanie przedsiębiorstwa, ale także pozwalającym jego właścicielom na poczynienie znacznych oszczędności. Fundusze takie przeznaczyć można następnie na dalsze inwestycje nakierowane na rozwój firmy.

Artykuł sponsorowany

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.