Czy można wymienić klawiaturę w laptopie? Czy to się w ogóle opłaca?

Maciej Piwowski
27.06.2022

Masz całkiem fajnego laptopa, który wciąż „daje radę” w codziennej pracy, natomiast denerwują Cię nieczytelne oznaczenia klawiszy? Nie jest to nic nadzwyczajnego. Wytarte guziki w laptopie to wręcz standard, zwłaszcza w przypadku komputerów z niższej i średniej półki. Na szczęście jest rozwiązanie: można wymienić klawiaturę w laptopie na nową. Dowiedz się, ile taka operacja kosztuje i czy jest tak trudna, jak się wydaje.

Wytarte klawisze w laptopie? Nie baw się w naklejki!

Zwykle pierwszym pomysłem na poradzenie sobie z problemem wytartych klawiszy w laptopie jest naklejenie nowych oznaczeń. Brzmi nieźle, natomiast nie jest to najlepsze rozwiązanie. Po pierwsze: takie naklejki szybko się zniszczą pod wpływem normalnego korzystania z klawiatury. Po drugie: nie zdadzą egzaminu w przypadku klawiatury z podświetleniem.

Dlatego odpuść sobie szukanie naklejek i zainwestuj w fabrycznie nową klawiaturę do laptopa. Od razu zdradzimy, że to wcale nie jest takie drogie, jak sądzisz.

Czy wymiana klawiatury w laptopie jest opłacalna?

Zdecydowanie tak! Wystarczy po prostu policzyć. Fabrycznie nowa klawiatura do popularnego modelu laptopa kosztuje około 100 złotych. Jeśli sprzęt jest nadal sprawny, a jego wydajność jest w zupełności wystarczająca, to zakup nowego laptopa tylko z powodu zużycia się klawiszy jest przesadną rozrzutnością.

O wiele korzystniej będzie wymienić klawiaturę na nową, co przywróci urządzeniu pełną funkcjonalność, a nam zaoszczędzi dużo pieniędzy. Od razu warto porządnie wyczyścić wnętrze laptopa, umyć obudowę i przetrzeć ekran specjalnym płynem do matryc – po takim zabiegu komputer wizualnie będzie niemal jak nowy, a i jego wydajność oraz stabilność pracy powinny się wyraźnie poprawić.

Czy wymiana klawiatury w laptopie jest trudna? A co, jeśli nie umiesz tego zrobić?

Jeśli zdarzyło Ci się kiedykolwiek rozkręcać laptopa lub np. wymieniać różne podzespoły w komputerze stacjonarnym, to spokojnie poradzisz sobie z montażem nowej klawiatury w Twoim sprzęcie. To nic trudnego – radzimy natomiast fotografować każdy etap demontażu, aby nie pomylić kolejności.

Boisz się, że to zadanie Cię przerośnie? W takim razie możesz zlecić wymianę klawiatury w laptopie w serwisie stacjonarnym lub wysłać komputer do sprzedawcy klawiatury, który oferuje usługę wymiany. To i tak będzie znacznie tańsze rozwiązanie w porównaniu z zakupem nowego czy nawet używanego urządzenia.

Gdzie kupić nową klawiaturę do laptopa?

Fabrycznie nowe klawiatury do laptopów są dostępne w sklepach internetowych specjalizujących się w sprzedaży różnego rodzaju akcesoriów do elektroniki użytkowej. Cała operacja, ze złożeniem zamówienia, zdemontowaniem starej klawiatury i montażem nowej, zajmie Ci 2-3 dni. To niewielki wkład (również finansowy) w przywrócenie swojego komputera do stanu pełnej używalności.

W porządnym sklepie internetowym, aby znaleźć odpowiednią klawiaturę, z reguły musisz tylko podać dokładny model swojego laptopa w odpowiednim formularzu – jeśli jest to dość popularny komputer jednego z wiodących producentów, to z pewnością klawiatura do niego będzie dostępna w sprzedaży, nawet od ręki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.