Czy to już czas na wymianę konsoli do gier?

Mateusz Nowak
25.03.2021

Konsola do gier jest centrum rozrywki w niejednym domu. Korzystają z niej nie tylko dzieci, ale też dorośli, często grając wspólnie. I choć producenci konsol są wyjątkowo mało płodni, o czym świadczy długi czas dzielący różne generacje sprzętu, to prędzej czy później przyjdzie moment, kiedy trzeba będzie pomyśleć o wymianie konsoli na nową. Sygnały, które o tym świadczą omawiamy w naszym poradniku.

Wolna praca konsoli

Jeśli obecna konsola pracuje coraz wolniej, długo się uruchamia, a gry wczytują się tyle czasu, że możesz spokojnie zrobić sobie herbatę, to powoli trzeba już pomyśleć o wymianie sprzętu. Możesz oczywiście pokombinować z serwisem, rozebrać obudowę i odkurzyć wnętrzności konsoli, ale nie łudź – na dłuższą metę to niewiele pomoże. Każda technologia ma swój zmierzch, dlatego jeśli korzystasz z konsoli, którą kupiłeś np. 10 lat temu, to trzeba będzie się rozejrzeć za nową generacją.

Hałaśliwość

Hałaśliwa praca konsoli jest wyraźnym sygnałem świadczącym o tym, że sprzęt może mieć już serdecznie dość i domagać się przejścia na zasłużoną emeryturę. Najczęściej jest to efekt zużycia się cewek, które popiskują i nieźle denerwują podczas gry. Dodatkowo istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że konsola najzwyczajniej w świecie się przegrzewa, ponieważ nie wyrabia z najnowszymi grami.

Niska jakość rozgrywki

Kupiłeś najnowszą grę, nad którą zachwycają się recenzenci, ale niestety nie masz okazji, aby docenić kunszt jej twórców? To może być wina konsoli, która po prostu jest zbyt słaba, aby obsłużyć niedawno wydane gry. Będzie się to wiązać ze znacznym pogorszeniem grafiki, wolnym wczytywaniem się tekstur oraz obniżeniem liczby generowanych klatek na sekundę nawet poniżej 30 FPS.

Coraz mniejsza dostępność gier

Nie miej złudzeń: Twoja wiekowa konsola nie znajduje się już w kręgu zainteresowania twórców gier, którzy z przyczyn biznesowych skupiają się na projektowaniu nowych tytułów na konsole najnowszej generacji. Owszem, takie gry mogą mieć wsteczną kompatybilność, ale jednak pod względem graficznym czy komfortu grania będą znacznie się różnić w zależności od generacji konsoli. Wkrótce też na rynku przestaną się pojawiać nowe tytuły na konsole poprzedniej generacji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie