Czy warto korzystać z drukarki termotransferowej?

Mateusz Nowak
01.10.2015

Drukarka termotransferowa to urządzenie, które przydaje się w firmach, w których wykorzystuje się różne materiały do wydruku. Taka drukarka jest w stanie drukować m.in. na papierze samoprzylepnym, folii, tekstyliach czy plastiku.

Drukarka termotransferowa pracuje w technologii druku pośredniego. Oznacza to, że podczas drukowania wykorzystywana jest kalka termoczuła, wykonana na bazie żywicznej, woskowej lub mieszanej, dzięki czemu uzyskujemy najtrwalszy rodzaj wydruku.

Poprzez zastosowanie wydruku termotransferowego otrzymać można obraz na materiale, który pojawia się w momencie podgrzania pigmentu, znajdującego się w taśmie termotransferowej. Podkład z etykietami i taśma termotransferowa przesuwają się, a rozgrzana głowica stopniowo uwalnia substancje barwiącą. Pod naciskiem głowicy i pod wpływem temperatury następuje przeniesienie na powierzchnię materiału, na którym odbywa się wydruk.

Najważniejszym elementem drukarki termotransferowej jest głowica drukująca, która w czasie wydruku nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury.  Pomiędzy głowicą a taśmą termotransferową następuję reakcja, która pozwala na odwzorowanie przygotowanego projektu graficznego, na wykorzystywanym do druku materiale. Bardzo ważna w tym wszystkim jest głowica drukująca, która, dzięki punktom grzewczym o odpowiedniej gęstości, jest w stanie odwzorować wydruk o odpowiedniej rozdzielczości. Wybierając drukarkę termotransferową warto zwrócić uwagę na rozdzielczość głowicy. Najczęściej spotyka się 203 dpi lub 300 dpi.

Drukarkę termotransferową najczęściej można spotkać w systemach magazynowych lub w logistyce. Wówczas jej przeznaczeniem jest wydruk etykiet (kodów kreskowych), służących do oznaczania towarów. Takie urządzenia często wykorzystywane są także w transporcie, zarówno przez firmy logistyczne, jak i produkcyjne.

Druk cyfrowy lub inaczej termotransferowy wykorzystywany jest także do druku na tkaninach. Termotransfer powoduje, że tusz pod wpływem temperatury wnika na stałe w strukturę materiału. Dzięki temu wydruki np. na koszulkach, flagach czy innych materiałach tekstylnych są odporne na zmienne warunki pogodowe, można je prać oraz prasować.

Wydruk z drukarek termotransferowych jest trwały i nie znika po jakimś czasie tak, jak wydruki z drukarki termicznej. Jest odporny na czynniki zewnętrzne, a korzystanie z drukarki termotransferowej sprawia, że istnieje możliwość druku na różnych materiałach. Sam wydruk jest bardzo szybki – typowe drukarki drukują do 25 cm na sekundę, co oznacza, że wydruk setek etykiet trwa minutę.

Artykuł dostarczony przez Partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie