Czy warto zainwestować w maszyny CNC? Kilka istotnych faktów.

Remigisz Szulc
21.11.2017

Przemysł wytwórczy w dużym stopniu opiera się na maszynach CNC - w tym operacjach, które kiedyś wykorzystywały urządzenia inżynierskie, takie jak np. frezarki konwencjonalne. Spora ilość zalet maszyn CNC sprawiła, że urządzenia wymagane przez operatora zostały w niektórych przypadkach całkowicie wymienione na ten lepszy model.

Czym jednak właściwie jest maszyna CNC?

Maszyna CNC to maszyna, która wykorzystuje komputerowe sterowanie numeryczne nad obrabiarkami, takimi jak tokarki, szlifierki lub jeszcze inne. Komputerowe sterowanie numeryczne różni się od typowych komputerów PC typem oprogramowania używanego do sterowania maszyną, które jest specjalnie dostosowane i zaprogramowane za pomocą G-Code. G-code to specyficzny język maszyn CNC, który umożliwia precyzyjne sterowanie takimi funkcjami jak:

  • prędkość,
  • lokalizacja,
  • koordynacja.

Obróbka CNC staje się coraz bardziej popularna jako sposób wytwarzania elementów metalowych, jak również części z tworzyw sztucznych, ponieważ umożliwia producentowi wytwarzanie złożonych kształtów, których ręczne wykonanie byłoby prawie niemożliwe.

Zalety maszyn CNC w porównaniu z konwencjonalnymi.

Używanie maszyn takich jak tokarki karuzelowe CNC niesie ze sobą wiele zalet, więc jeśli jeszcze ich nie używasz – powinieneś to zmienić, argumentując swój wybór właśnie tymi walorami. Przede wszystkim taka maszyna nie musi odpoczywać - pracuje przez całą dobę i w weekendy. Przerywa swoje działanie tylko wtedy, gdy wymagają konserwacji lub naprawy.

Skalowalność

Po wprowadzeniu parametrów i specyfikacji projektu do maszyny CNC, można wykonać ogromne ilości produktów - mówimy o tysiącach powtórzeń. Te maszyny nigdy nie potrzebują odpoczynku i mają niesamowitą skalowalność.

Więcej możliwości

W połączeniu z zaawansowanym oprogramowaniem do projektowania, maszyny takie jak obrabiarki numeryczne CNC mogą tworzyć dane wyjściowe, których nie można powielić maszynami ręcznymi. Nawet najbardziej utalentowani inżynierowie nie mogą zrobić tego z konwencjonalnymi maszynami, tak jak na to pozwala zaawansowane oprogramowanie maszyn CNC.

Ograniczony nadzór

Często wystarczy tylko jedna osoba, aby monitorować pracę kilku maszyn CNC. Biorąc pod uwagę, że te maszyny są tak niezależne, jedna osoba może doglądać wydajnie maszyny przez wiele godzin po ich zaprogramowaniu. To właśnie w ten sposób oszczędza się na sile roboczej, co oczywiście pomaga w osiągnięciu przewagi konkurencyjnej.

Przy tych wszystkich zaletach decyzja o zastosowaniu CNC wydaje się oczywista. Wadą jest jednak koszt, bo obróbka CNC kosztuje więcej niż wtedy gdy stosuje się konwencjonalne techniki obróbki. Jednak inwestycja w korzyści wynikające z obróbki CNC oznacza oszczędności w długim okresie użytkowania.

Maszyny CNC w atrakcyjnych cenach kupisz w firmie Janus Obrabiarki

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.