Czym czytać kody kreskowe w magazynie?

Antoni Kwapisz
29.03.2019

Technologia kodów kreskowych jest wykorzystywana w obiegu komercyjnym od wczesnych lat siedemdziesiątych. Pomaga ona również w organizacji operacji logistycznych. Osiągnięcie pełni korzyści możliwe jest jednak tylko i wyłącznie w przypadku sprawnego odczytu kodów.

Komputery mobilne do pracy w magazynie

Kolektory danych pracujące jako komputery mobilne połączone z systemem WMS poprzez bezprzewodową sieć WIFI. Kolektor w rękach magazyniera to potężna broń, która wpływa na znaczne skrócenie czasu wykonywania operacji logistycznych. Poprzez urządzenia tego typu przekazywane są komunikaty i zadania z systemu WMS. Ich wykonanie potwierdzane jest również przez komputer z zaangażowaniem czytnika kodów kreskowych.

Czytnik kodów kreskowych jako najważniejsza część kolektora danych

Zdecydowanie największą korzyścią wynikającą z zastosowania kolektorów danych jest możliwość szybkiego odczytu kodów kreskowych i kodów 2D. Kody jednowymiarowe oraz dwuwymiarowe (zwane również Datamatrix) stosowane są właściwie na każdym etapie procesu logistycznego. W procesie przyjęć kod kreskowy pomaga w identyfikacji towaru wchodzącego do magazynu, a już wcześniej etykietowanego. Na etapie przyjęć generowana jest również wewnętrzna etykieta rejestracyjna, będąca jednoznacznym identyfikatorem towaru w systemie WMS. Etap składowania to odczyt kodu kreskowego lokalizacji (zarówno lokalizacje regałowe, jak i lokalizacje paletowe). Podczas wydań, kod kreskowy wykorzystywany jest do oznaczania paczek i wysyłek. Odczyt kodów kreskowych przy użyciu kolektora danych trwa ułamki sekundy i jest najszybszą metodą identyfikacji towaru.

Czy kolektor danych musi pracować w ramach specjalnego oprogramowania?

Bardzo często nasi Klienci pytają, czy samo  urządzenie w postaci kolektora wystarczy do osiągnięcia oszczędności w sferze magazynowej. Niestety zagadnienie jest bardziej złożone. Tylko integracja sprzętu do automatycznej identyfikacji, w tym kolektorów danych, z systemami informatycznymi, na przykład z systemem WMS (profesjonalny system zarządzania magazynem) pozwala na osiąganie korzyści biznesowych.

HIT-Kody Kreskowe- Twój partner w świecie automatycznej identyfikacji

Poznański integrator systemów automatycznej identyfikacji HIT-Kody Kreskowe już od ponad dwudziestu lat integruje systemy oparte o technologię kodu kreskowego. Z naszych rozwiązań korzysta ponad 5000 Klientów z Polski i poza jej granic.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.