Czym jest Android One i dlaczego warto kupić smartfon należący do tego programu?

Krzysztof Jagielski
10.04.2019

Nie ma chyba osoby, która choć raz nie narzekałaby na powolne działanie swojego smartfona. Taki objaw zwykle towarzyszy nam po kilku miesiącach użytkowania telefonu. Bardzo często jest efektem zastosowania tzw. nakładki systemowej, czyli autorskiego projektu graficznego i funkcjonalnego producenta smartfona, który ma wyróżnić jego urządzenie na tle innych telefonów z systemem Android.

Nakładki mają tę wspólną cechę, że z czasem strasznie spowalniają działanie sprzętu. Dlatego coraz więcej osób szuka telefonów z tzw. czystym Androidem. Google dostrzegło w tym niezły potencjał biznesowy i postanowiło stworzyć program Android One. Wyjaśniamy, na czym to właściwie polega.

Android One, czyli?

Android One to program Google, w ramach którego do użytkowników trafiają wybrane modele smartfonów z czystym systemem Android na pokładzie. Nie posiadają więc one żadnej nakładki systemowej, korzystając z jednego standardu technicznego określonego przez Google.

Na tym jednak nie koniec. Telefony zaliczone do programu Android One są pierwszymi w kolejce do otrzymania najnowszej aktualizacji systemu. Właściciele takich smartfonów nie muszą się więc zastanawiać, kiedy i czy w ogóle ich telefon otrzyma aktualizację Androida. Tutaj mają gwarancję, że nastąpi to zaraz po opracowaniu najnowszej wersji. Należy przy tym pamiętać, że Google gwarantuje takie pierwszeństwo jedynie przez 2 lata od momentu zakupu telefonu (3 lata dla aktualizacji bezpieczeństwa).

Program Android One został uruchomiony w 2014 roku. Początkowo był mocno ograniczony, przez co jego kryteria spełniało zaledwie kilka telefonów oferowanych na rynku (między innymi od Motoroli i LG). Obecnie wybór smartfonów jest znacznie większy. Do Android One zaproszono chociażby Nokię, Sharpa czy Xiaomi.

Zalety telefonu z Android One

Podstawową korzyścią wynikającą z posiadania telefonu z programu Android One jest oczywiście szybkie otrzymywanie aktualizacji. Nie chodzi tutaj jednak tylko o satysfakcję, ale przede wszystkim o większe bezpieczeństwo. Aktualizacje naprawiają luki w systemie, które przestępcy mogą wykorzystywać do przejmowania kontroli nad telefonami swoich ofiar.

Czysty system operacyjny to również gwarancja szybszej pracy urządzenia. Ryzyko, że telefon znacznie zwolni po kilku miesiącach użytkowania jest o wiele mniejsze, co pozwoli czerpać satysfakcję ze smartfona przez dłuższy czas.

Biorąc pod uwagę, że około 80% rynku smartfonów należy do systemu Android, zdecydowanie warto zainwestować w telefon z programu Android One, gwarantując sobie pierwszeństwo w otrzymywaniu aktualizacji zwiększających bezpieczeństwo urządzenia i zgromadzonych na nim danych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.