Czym jest download i dlaczego to najważniejszy parametr określający jakość Twojego Internetu?

Mateusz Nowak
02.12.2022

Definicja dobrego Internetu jest krótka: musi działać szybko i niezawodnie. W praktyce największy wpływ na zadowolenie z usługi Internetu ma download, czyli podstawowy parametr, który można zmierzyć, aby ocenić rzeczywistą jakość sieci w Twoim domu czy w firmie. Dowiedz się, czym właściwie jest download.

Download to…

Po prostu prędkość pobierania danych. Jest to parametr, który zawsze znajdziemy w opisie oferty dostawcy usługi internetowej. Dostawcy wręcz przyciągają klientów deklaracją bardzo wysokiego downloadu, co zwiastuje szybkie działanie Internetu – a na tym zależy każdemu.

Download informuje nas o tym, w jakim czasie uda się pobrać konkretną ilość danych z Internetu. Jeśli jest to np. 600 Mb/s, to wiadomo, że Internet pozwoli ściągnąć maksymalnie 75 MB danych w ciągu sekundy. To bardzo dobry wynik.

Dlaczego download jest tak ważny?

Wcześniejszy akapit może sugerować, że download ma znaczenie wyłącznie dla osób pobierających duże pliki z Internetu – na przykład ściągających filmy czy gry. Nic bardziej mylnego. Download ma kluczowy wpływ na ogólną szybkość działania Internetu, w tym prędkość ładowania stron.

Im wyższy download, tym mniejsze problemy z odtwarzaniem filmów w serwisach streamingowych. Szybki Internet gwarantuje, że nie trzeba będzie czekać na załadowanie się paska buforu. Docenią to użytkownicy np. Netflixa czy HBO MAX.

Ponadto Internet o wysokim parametrze pobierania jest niezbędny do komfortowego grania w gry online, zwłaszcza zręcznościowe, sportowe oraz strzelanki, gdzie o wyniku starcia z rywalem mogą decydować nawet milisekundy opóźnienia.

Drugim bardzo ważnym parametrem definiującym jakość usługi internetowej jest upload, któremu poświęciliśmy osobny poradnik na naszym portalu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.