Czym jest szczoteczka soniczna?

Piotr Kowalczyk
29.06.2020

Szczoteczka soniczna to hit w dziedzinie produktów do dbania o higienę jamy ustnej. Ta technologia stopniowo wypiera z rynku tradycyjne szczoteczki elektryczne, nie wspominając już o szczoteczkach ręcznych. Nie ma się też czemu dziwić, skoro korzystanie z takiej szczoteczki jest bardzo wygodne, a przy tym realnie przyczynia się do minimalizowania ryzyka rozwoju próchnicy. Sprawdź, czym właściwie jest szczoteczka soniczna i dlaczego warto ją kupić.

Technologia soniczna: co to takiego?

Szczoteczki soniczne są tak naprawdę szczoteczkami elektrycznymi, ale zastosowano w nich zupełnie inny rodzaj silniczka. Generuje on znacznie wyższe obroty, co przekłada się też na zwiększoną częstotliwość szczotkowania. Dla porównania: w tradycyjnej szczoteczce elektrycznej można uzyskać do około 200 wibracji na minutę. W przypadku nawet średniej klasy szczoteczki sonicznej wartość ta wynosi ponad 30 tysięcy (!) wibracji na minutę.

Co to oznacza w praktyce? Dużo skuteczniejsze usuwanie zanieczyszczeń z zębów i przestrzeni międzyzębowych. Szczoteczka soniczna nie zastąpi w 100% kompleksowej dbałości o higienę jamy ustnej, czyli m.in. używania nici dentystycznych, ale jednak radzi sobie znacznie lepiej z bieżącym czyszczeniem zębów niż zwykła szczoteczka elektryczna.

Jaką szczoteczkę soniczną kupić?

Nie podamy żadnego konkretnego modelu – wybór jest tak duży, że nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem szczoteczki sonicznej mieszczącej się w Twoim budżecie oraz odpowiadającej Ci pod względem funkcjonalności. Warto się tutaj natomiast kierować kilkoma zasadniczymi kryteriami:

  • Rodzaj główki – od niej naprawdę dużo zależy, a producenci prześcigają się dziś w pomysłach na udoskonalenie technologii wykonywania główek w szczoteczkach. Obecnie dominujący jest trend 3D, dzięki któremu główka dobrze dopasowuje się do dowolnego kształtu zębów;
  • Wodoszczelność – dobra szczoteczka soniczna powinna mieć certyfikat wodoszczelności IP67, co pozwoli bez obaw zanurzyć ją w wodzie;
  • Ceny wymiennych główek – główki w szczoteczce sonicznej zużywają się dość szybko, dlatego trzeba je wymieniać co około 3-4 miesiące. Dlatego sprawdź, ile kosztują główki do wybranych modeli i czy są łatwo dostępne.

Na koniec pytanie, które na pewno Cię nurtuje: ile kosztuje szczoteczka soniczna? Jest zauważalnie droższa od zwykłej szczoteczki elektrycznej, natomiast wydatek rzędu około 200 złotych nie powinien być poważną przeszkodą.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.