Czym jest VoLTE?

Mateusz Nowak
09.03.2021

Zdarza Ci się rozmawiać przez telefon i ledwo słyszeć swojego rozmówcę? Takie zniekształcenia mogą być spowodowane np. przestarzałą infrastrukturą GSM. Jest na to sposób – to VoLTE. Na czym to dokładnie polega? Jak zacząć korzystać z VoLTE? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.

Co to jest VoLTE?

VoLTE to skrót od Voice over LTE. W wolnym tłumaczeniu: głos przez LTE. Innymi słowy chodzi tutaj o prowadzenie rozmów telefonicznych przy wykorzystaniu technologii LTE, którą do tej pory kojarzyliśmy wyłącznie z danymi komórkowymi do surfowania po Internecie. Okazuje się jednak, że LTE pozwala nam także nawiązywać połączenia telefoniczne – i to w znacznie lepszej jakości, niż ma to miejsce w przypadku łączenia się z siecią 2G czy 3G.

Dlaczego warto z tego korzystać?

VoLTE przede wszystkim rozwiązuje problem niskiej jakości połączeń telefonicznych. Pozwala zredukować irytujące szumy, trzaski oraz zapewnia bardzo czysty dźwięk, w tym głosu rozmówcy. Jest to zatem idealne rozwiązanie dla osób, które często prowadzą długie rozmowy telefoniczne, na przykład z klientami i chcą mieć pewność, że każda przekazana informacja zostanie dobrze zrozumiana.

Dodatkową zaletą VoLTE jest to, że dzięki tej technologii można o wiele szybciej nawiązać połączenie z wybranym numerem – powinno to zająć około 1 sekundy, podczas gdy w standardzie 2G czy 3G czas ten wydłuża się nawet do kilku sekund.

Rada

Polecamy korzystać z VoLTE podczas prowadzenia rozmów telefonicznych w budynkach oraz na terenach, które są tzw. białymi plamami, czyli trudno jest w nich złapać dobry zasięg operatora telefonii komórkowej.

Jak zacząć korzystać z VoLTE?

Przede wszystkim musisz mieć telefon, który obsługuje tę technologię. Będzie to możliwe wyłącznie w nowszych aparatach, wyprodukowanych po 2019 roku – na pewno Samsunga, Huawei, LG oraz Apple. Informacją na ten temat znajdziesz w specyfikacji telefonu.

Dodatkowo potrzebujesz karty LTE obsługującej LTE, ale to dziś właściwie standard. Jeśli spełniasz te warunki, wówczas funkcja VoLTE powinna być włączona domyślnie lub aktywuj ją w ustawieniach telefonu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.